Malmö: En öppen stad, ej en befästad

Publicerad 2010-02-25 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat - Henrik Berggren.

Sedan 1994 har Ilmar Reepalu styrt Malmö med kraft och klokhet. Han har satsat på modernisering av den gamla industristaden, inte minst genom utbyggnaden av Malmö högskola, Citytunneln och en rad andra större projekt.

Men en modern ”stark man” måste också klara av att försvara den tolerans som krävs i en mångkulturell storstad. På den punkten har Reepalu slirat på ett oroväckande sätt.

Det började i samband med Davis Cup-matchen mellan Sverige och Israel i Malmö för ett år sedan. Reepalu var, begripligt nog, upprörd över den israeliska invasionen i Gaza. Mindre begripligt var att han i denna upprördhet beslöt att matchen skulle spelas inför tomma läktare.

Men man kan ändå ha en viss förståelse för en kommunalpolitiker som vill undvika bråk och kravaller i sin stad. Däremot är det svårt att förstå Reepalus allt tydligare likgiltighet inför den ökande antisemitismen i Malmö.

Under det gångna året har judiska butiksägare hotats, judiska barn har attackerats på väg till synagogan och lärare har rapporterat om ökad antisemitism i skolorna. Enligt en artikel i Judisk Krönika har unga judiska familjer flyttat från Malmö och även en del äldre judar börjar fundera på att lämna staden.

I detta läge borde det vara en ryggmärgsreflex hos varje kommunalpolitiker att angripa problemet med full kraft. Ett samhälle som inte förmår ta itu med antisemitism kommer sannolikt inte att klara av andra former av rasism och intolerans.

Men Reepalu lägger skulden på offren. Den judiska församlingen, säger han, borde ha tagit avstånd från Israels övergrepp i Gaza – som om Sveriges judiska befolkning hade ett kollektivt ansvar för Israels politik. I en artikel i den brittiska tidningen Sunday Telegraph 21/2 förklarar han dessutom att det inte är en angelägenhet för Malmö ”om judar här vill flytta till Israel”.

Det är ett svek mot Malmös judiska befolkning. Men det är också ett svek mot alla Malmöbor. Som Ragnar Thoursie skrev i Sundbybergsprologen: En öppen stad, ej en befästad, bygger vi gemensamt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Yaser al-Zayyat / AFP al-Assadkritiker utanför Syriens ambassad i Kuwait.

Arabiskt krismöte efter massaker

”Brutalt brott”, enligt Arabförbundet. Uppgifterna om nära 100 dödsoffer i en massaker i syriska Houma, bland dem ett stort antal barn, chockar världen.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 39 15 tweets 24 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan