Miljöbilar: Bottenbetyg för svensk modell.

Publicerad 2009-07-01 00:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat - Peter Wolodarski

 

Det brukar heta att Sverige är en progressiv miljönation. Vi ligger steget före andra, hävdar politiker från höger till vänster.
 

Men denna så kallade sanning gäller knappast vårt innehav av personbilar. I själva verket förbrukar den svenska bilparken 20 procent mer energi per kilometer jämfört med resten av EU.
 

Debattören Per Kågeson ger tre huvudförklaringar till detta i sin lysande bok ”Miljöbilar på villovägar” (SNS). Analysen borde få nuvarande och före detta miljöministrar att rodna.
Svenska bilar är tyngre, motorerna är större och diesel är relativt ovanligt här hemma (diesel har högre verkningsgrad än bensinmotorer). 
 

Per Kågesons bok är en svidande vidräkning med den svenska politiken på detta område. På punkt efter punkt visar han hur skatter och avgifter inte gett konsumenterna incitament att välja bränslesnåla bilar, som släpper ut mindre koldioxid.
 

De senaste årens massiva subventioner av etanol belyser detta. Volvos och Saabs stora modeller har exempelvis klassats som miljöbilar, eftersom de numera kan köras på etanol.
Ägarna av dessa bränsletörstiga fordon har därmed kunnat räkna med ett regn av förmåner: lägre skatt, premie vid inköp (privatbilister), lägre förmånsskatt (tjänsteförare) samt befrielse från parkeringsavgifter och trängselskatt.
 

Men ingen har kontrollerat om fordonen verkligen tankats med etanol. Förarna har i stället fritt kunnat köpa vanlig bensin, när denna varit billigare, och behålla alla förmåner.
I förra veckan lanserade Volvo en ny dieselversion av sin stationsvagn V70, som drar imponerande låga 0,49 liter/mil vid blandad körning (läs DN:s test på Alltommotor.se). Det ska jämföras med den vanligaste etanolversionen av samma bil, som enligt tillverkaren förbrukar 75 procent mer bränsle.
 

Med den snåla dieseln faller utanför riksdagens definition av en miljöbil, och således utgår inga skattelättnader.
Den svenska fixeringen vid etanol är dyr och dålig miljöpolitik.
 

Peter Wolodarski

peter.wolodarski@dn.se

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Lögnens ambassadör

Våldet i Syrien måste upphöra, Bashar Assad måste bort. Och ta sin Sverigeambassadör, Milad Atieh, med sig. Läs ledaren.

Toppmöte med risker

När nio regeringschefer samlas i Stockholm blir det säkert många intressanta debatter, men mötet har framför allt symbolisk betydelse. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: AP

Israelisk diplomat skadad i explosion

Bomber utanför ambassader. En diplomat skadades vid en explosion utanför Israels ambassad i Delhi, samtidigt hittades en bomb i Georgien.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.