Nätkontroll

På det sluttande planet mot Peking

Publicerad 2006-01-31 00:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det var en händelse som såg ut som en tanke. Samtidigt som utmaningen från Asien diskuterades på Världsekonomiskt forum i Davos, meddelade Google att man lanserar en censurerad version av sin tjänst i Kina.

Google.cn kommer inte att erbjuda e-post eller bloggar. Inte heller blir det möjligt för användarna att söka fritt. Länkar som anses opassande eller olagliga tas bort efter önskemål från myndigheterna.

Googles samarbete med den kinesiska diktaturen är dubbelt oroande.

Dels visar det att företaget kompromissar med sin grundläggande idé om fri tillgång till information. Dels avslöjar det mycket om villkoren för att göra investeringar i Mittens rike. När inte ens den största söktjänsten på internet orkar stå emot övervakarna i Peking, då kan vi bara ana hur långt andra är beredda att gå.

Det var slående hur lite kritik som Googles beslut väckte bland näringslivets ledande representanter i Davos. När frågan om mänskliga rättigheter och affärer skulle diskuteras på en middag dök få upp.

Om något fanns en förståelse för att Google kollaborerar med Peking. Under en session hävdade Microsofts Bill Gates att det är bättre att Google finns i en begränsad kinesisk utgåva än i ingen alls.

En liknande inställning gav Skypegrundaren och svensken Niklas Zennström uttryck för när jag intervjuade honom för ett program i TV 8. Att också Skype ingår i den kinesiska kontrollapparaten (begrepp som falun gong och Dalai lama rensas bort) verkade inte besvära Zennström.

När jag berättade att Carl Bildt genom sin blogg meddelat att han tills vidare inte använder Skype, på grund av deras Kinacensur, sade Zennström att det är första gången som han hör någon klaga.

"Man måste vara pragmatisk. Så gör alla företag", förklarade han.

Vad denna pragmatism kan innebära visade Yahoo förra året, då man försåg de kinesiska myndigheterna med information som ledde till fängslandet av en journalist.

Så brant är det sluttande plan som internetgiganterna just nu vandrar på.

Tänk om de i stället haft modet att gemensamt säga nej till diktaturens önskemål. En sådan styrkedemonstration hade inte bara ingett respekt. Den hade också kunnat leda till att regimen i Peking gett upp tanken på att styra över världens populäraste nättjänster.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Bjud in Löfven

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen och konstruktiv motpart? Läs ledaren.

”Ansvaret är enbart politiskt”

Styrelseledamöter SLSO i inlägg: Ansvaret för privatisering och avknoppning ligger helt på dåvarande landstingsledning.

”Oberoende värdering.” Landstingsråden i inlägg.

DN svarar: Inte avknoppningen vi invänder mot.

DN:s huvudledare 12/2. ”När ansvaret trollades bort.”

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Kyodo News / AP

Fredrik Ljungberg bryter med klubben

”Vi har olika ambitioner”. ”Han vill vinna saker nu under sina sista år i karriären”, säger Ljungbergs representant Walid Bouzid.

Foto: Alamy

Hit åker vi helst på sportlovet

Utlandsresor fortsätter locka allt fler. I år har vintertrötta svenskar bokat 8 procent fler resor än förra året. En del destinationer är slutsålda.

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.