Pensionerna: Låt krissåret läka i fred

Publicerad 2010-03-30 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat – Malin Siwe.

Regeringen Bildt och Socialdemokraterna i opposition enades om ett nytt pensionssystem. Det var stort och klokt.Med finanskrisen kom den första stora prövningen. Effekten av att börsen rasade 2008, att priserna sjönk liksom antalet sysselsatta kunde bara leda till en sak, och det per automatik: att pensionerna sänktes.

Balanseringen i pensionssystemet slog till. Hårt. Lite för brutalt för politikerna i gruppen som ska vårda systemet. Förra våren bestämde de sig för att justera bromsen; den ska pumpa lite i taget i tre år i stället för att stampas i på en gång.

Det handlar om plåsterpsykologi. Politikerna valde att pilla av sakta och försiktigt: aj, aj, aj. Jag föredrar AJ, ett snabbt ryck som känns mer, men med kortare smärttid.

Motsatt val går att förstå, det viktiga var att de fem partierna var ense. Men där får det vara nog. När de borgerliga nu (DN 29/3) är ute efter att dra plåstret ännu långsammare, göra ny skulduträkning över längre tid, gör Socialdemokraterna rätt i att säga nej. För varje gång politikerna är inne och ändrar i pensionssystemet minskar människors tro på att det ska hålla över tid, och det öppnar för påtryckningar från olika grupper.

Även om politikerna säkert kan komma på finjusteringar som förbättrar systemet på marginalen är det bättre att avstå. Varje ingrepp skapar osäkerhet. I stället bör partierna tänka rejält på den stora frågan – att höja pensionsåldern.

När uppgörelsen gjordes 1994 beräknades en 65-årig man ha 16 år kvar att leva och en kvinna nästan 20 år. En man som firade denna födelsedag i fjol hade i snitt 18 år kvar och en kvinna drygt 21 år.

Denna angenäma utveckling kostar. Om Sverige inte får en jobboom handlar det om högre avgifter och sämre pensionsutveckling. Eller om att säga 67 år, eller i alla fall 66, för att få garantipension.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Regeringens haveri

Socialbidrag ska vara sista utvägen. Därför ska det inte användas för att täcka upp för brister i a-kassesystemet. Läs ledaren.

Löfven visar vägen

Stefan Löfven har under sin korta tid som partiledare gett Socialdemokraterna ett rejält opinionslyft. Läs ledaren.

Tid för eftertanke

Det som skulle behövas är en rejäl genomlysning av hela vaccinations- projektet, från förberedelsestadiet till biverkningarna. Läs ledaren.

”EU-parlamentet är inte överdomstol”

Inlägg. Gunnar Hökmark (M) svarar DN:s Peter Wolodarski om Ungerns demokrati. Peter Wolodarski presenterar resolutionen som M stödde.

Sent ska moralisten vakna

Kristdemokraternas beslut att slopa kravet på sterilisering vid könsbyte är senkommet men på alla sätt rimligt. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: Scanpix Vasaloppet 2011.

Motionstrenden ger nytt rekord

Just nu laddar tiotusentals skidåkare för Vasaloppsveckan och det ser ut att bli nytt deltagarrekord i år igen. Inleds på fredagen.

Våren här lagom till sportlovet. Korta vintern är redan slut.

Läget i trafiken. Håll stenkoll på Trafikverkets specialsida.

Rakning av katt polisanmäld

Bortsprungen katt kom hem hårlös. Nu har matte, en kvinna från Hylte, polisanmält djurplågeriet.

Foto: Alamy

Fick vänta ett år på cancerbehandling

Kvinna fick besked om bröstcancer. Sedan tog det ett år till att hon remitterades vidare. Onödigt lidande, konstaterar Socialstyrelsen.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.