Politiker: Partitillhörighet inget att skämmas för

Publicerad 2010-01-07 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat – Malin Siwe.

Politiker, såväl alla tusentals människor som utför sin förtroendeuppdrag på fritiden som de heltidsarvoderade, har genom tiderna haft en kluven inställning till politikens värde.

I mina yngre dagar visade det sig tydligt i dagstidningarnas dödsrunor. Man kunde läsa att lärarinnan Johansson varit en varm och duglig yrkeskvinna och mor, och inte bara det. Hon var aktiv i Röda kors-kretsen och gjorde förtjänstfulla insatser i barnavårdsnämnden under 21 år. Men ingenstans stod det vilket parti hon representerade.

Förtroendeuppdrag var fint, det var att göra en insats för demokratin. Men partier stod för något fult; intriger, maktkamper och annat otyg. Alltså nämndes mycket sällan partitillhörigheten i runorna. Den döda skulle slippa besudlas.

Så är det inte längre. Det är som om politikerna slutat skämmas, åtminstone när gärningen är gjord. Och det är utmärkt.

Konstigt nog finns skammen kvar. Men den har ändrat skepnad. Dagens uttryck är att det i många fall inte går att utläsa vilka partier som styr en kommun genom att gå till hemsidan.

Stockholm meddelar direkt under fliken politik att det är M+FP+KD som regerar. Det går att lista ut att S+V+MP styr i Malmö eftersom det står att kommunalråden från de partierna har beredningsansvar medan kommunalråden för M, FP och SD inte har det. Vilka partier som har makten i Göteborg går inte att förstå av hemsidan, men det är S+MP.

Uppsala berättar heller inte vem som styr (de borgerliga). Finspång ger däremot tydlig information, med tanke på att koalitionen består av de borgerliga och Vänsterpartiet är det nödvändigt. Den kombon listar man inte ut i första taget. Men C+S+KD-styret i Falköping hålls hemligt på nätet.

Människor är politiskt engagerade för att de vill få makt att förändra, vägen går genom partierna. Att ha makten är inget att skämmas för, tvärtom. Partierna måste gaska upp sig och inte gömma undan, eller helt glömma, att berätta om maktförhållandena.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från ledare

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Lögnens ambassadör

Våldet i Syrien måste upphöra, Bashar Assad måste bort. Och ta sin Sverigeambassadör, Milad Atieh, med sig. Läs ledaren.

Toppmöte med risker

När nio regeringschefer samlas i Stockholm blir det säkert många intressanta debatter, men mötet har framför allt symbolisk betydelse. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.