Signerat – Johannes Åman.
Möjligheten för dömda att få resning är inte den viktigaste rättssäkerhetsfrågan. När rättsstaten fungerar som den ska fälls inga oskyldiga.
Men vi lever inte i en perfekt värld. Och även om det allra viktigaste är att höja kvaliteten på brottsutredningar och domar, så måste det finnas en beredskap för hur misstagen ska hanteras.
Sådana sker. Senast var det Thomas Quick som beviljades resning. Om han är oskyldig i det aktuella fallet eller rent av till alla de mord han dömts för, vet vi ännu inte. Men helt klart är att rättsprocessen hade allvarliga brister.
En statlig utredning lade på tisdagen fram förslag till hur processen vid resning kan bli tydligare. Det som vuxit fram som en praxis ska regleras i lag. Tröskeln för när förundersökning ska öppnas på nytt ska sänkas. Det ska också bli lättare för en dömd att få en offentlig försvarare.
Allt detta är bra men innebär bara marginella förändringar. Den stora och principiellt viktiga frågan vem som ska pröva en ansökan om resning tas inte upp. Det är inte främst utredaren Staffan Levéns fel. Som direktiven från regeringen formulerats var uppdraget när det gällde resning begränsat till frågan om rättsligt biträde.
Indirekt för utredaren ändå in den aspekten genom att på tre sidor ge en bakgrund om hur det går till i vårt grannland Norge. Tidigare prövades resningsansökan av den domstol som ursprungligen prövat fallet. Men efter ett antal uppmärksammade justitiemord reformerades det norska resningsinstitutet. Sedan 2004 finns ett fristående organ, Gjenopptakelseskommisjonen, som prövar resningsansökningar. Dels tar den ställning till om något behöver utredas. Dels avgör den om resningsansökan ska beviljas.
I Sverige förordade justitiekanslern 2006 ett liknande system och uppmanade regering i en skrivelse att låta utreda frågan om en särskild ”resningsnämnd”.
Regeringen borde ha lyssnat. För det är principiellt diskutabelt att riksåklagaren på en gång ska vara den dömdes motpart och den som har det yttersta ansvaret för att utreda om nya omständigheter framkommit som motiverar en ansökan om resning till den dömdes förmån.