Revision: En fråga om politisk status.

Publicerad 2009-02-27 12:54

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat - Barbro Hedvall.

I fem år har Sverige nu haft en Riksrevision, underställd riksdagen på samma sätt som Riksbanken. Tre riksrevisorer med självständiga mandat garanterar revisionens oberoende.

Debatten var hård före riksdagsbeslutet, främst därför att den socialdemokratiska regeringen inte ville släppa kontrollen över granskningsverksamheten som sköttes av Riksrevisionsverket. Trots sin relativa ungdom är Riksrevisionen föremål för en granskande utredning av parlamentariker. Det är ju ytterst för riksdagsmännen som utredarna i Riksrevisionen arbetar.

Det är också på riksdagsmännen det ankommer att ge politiskt tryck åt de rapporter som Riksrevisionen lämnar. I går eftermiddag diskuterades denna uppgift vid ett välbesökt seminarium i Riksdagshuset. För en riksdagsledamot ur oppositionen är det naturligt att använda eventuell revisorskritik, ändå var ledamöter från de borgerliga partierna mer aktiva och frågvisa. Kanske beror det på gammal vana – efter alla år i opposition ställer man inte så lätt om till lojalt regeringsperspektiv.

Själva det parlamentariska systemet är i sig ett hinder för att en riksdagsledamot ska ta den granskande uppgiften på riktigt allvar. Kritik av hur myndigheter fungerar eller av hur politiska beslut faktiskt verkat återfaller på den regering som bär ansvar. Och en lojal majoritet är till för att möta sådan kritik. Hur systemet fungerar brukar demonstreras vid konstitutionsutskottets utfrågningar: snälla frågor från partivänner, elaka från motståndarna.

Lösningen ska alltså vara en oberoende Riksrevision. Men blir dess rapporter för uttalat politiska till exempel genom att säga rakt ut att en politik inte fungerar och/eller föreslår förändringar, riskeras oberoendet. Ett slags moment 22 alltså.

Ändå är det en lika viktig uppgift att ta reda på vad det blir av beslut som att fatta dem. Vi väljare vill gärna veta vad våra folkvalda gjort, inte bara vad de vill göra. Men först när en riksdagsman blir omvald därför att han varit skicklig som granskare kommer revisionsarbetet att få hög politisk status. Hur kommer vi dit? var frågan som ledamöterna tog med sig när voteringsklockorna ringde.

Ett första svar är att nedprioritera motionsskrivandet och frågeställandet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Lögnens ambassadör

Våldet i Syrien måste upphöra, Bashar Assad måste bort. Och ta sin Sverigeambassadör, Milad Atieh, med sig. Läs ledaren.

Toppmöte med risker

När nio regeringschefer samlas i Stockholm blir det säkert många intressanta debatter, men mötet har framför allt symbolisk betydelse. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.