Reykjavik: Reinfeldt borde titta på Island

Publicerad 2012-02-15 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat – Erik Helmerson

Expediten Kristin Ruth i affären Thorvaldsens bazar i centrala Reykjavik är 62 år och borde med svenska mått mätt börja tänka på pensionen. Men det undviker hon gärna: ”Jag älskar att arbeta här, jag tänker fortsätta så länge jag kan. Min man är 71, han har heller inga planer på att gå i pension. Han var chef förut, men nu har han trappat ned och sysslar med bokföring.”

Kristin Ruth och hennes make är verksamma på en arbetsmarknad som Fredrik Reinfeldt har stor anledning att snegla på om han menar allvar med sin vilja att få människor att gå i pension senare. På Island är pensionsåldern 67, men många fortsätter att arbeta till 72 års ålder. För anställda inom den offentliga sektorn är pensionsåldern 65 men kan skjutas upp till 70.

”De som har ett slitsamt yrke, som vårdpersonal och sjömän, arbetar förstås inte till 72”, säger Kristin Ruth. ”Men det är väl bra om den som vill och orkar får fortsätta några år till?”

Och där sätter hon fingret på just det som de mer högljudda kritikerna av Reinfeldts pensionsutspel missade, eller låtsades missa. Ingen har hittills försökt tvinga utslitna sjuksköterskor att jobba till 70. Men att hitta ett system som underlättar för människor att arbeta om de vill och kan borde vara en uppgift för alla politiker.

Ett effektivt och humant pensions- system sätter individen främst och tar hänsyn till våra olika förutsättningar.

Vad som skiljer Island från övriga Norden tycks vara att landets arbetsgivare ser de äldre som en tillgång – ansvarstagande och samvetsgranna – och inte en belastning. Dessutom arbetar islänningarna generellt mer, en effekt av bland annat dyra levnadsomkostnader på grund av den höga importen.

Landets pensionssystem har också tydliga incitament för att förlänga yrkeslivet, och arbetstiderna är flexibla vilket underlättar för äldre att gå ned på deltid.

”Jag har en känsla av att de äldre på Island inte är lika ensamma som i Sverige och Danmark”, säger Kristin Ruth medan Reykjavikborna, yngre som grånande, passerar utanför Thorvaldsens bazar på väg till sina arbetsplatser. ”Jag tror att vi umgås mer med varandra. Till exempel på jobbet.”

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 107 26 tweets 81 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 160 9 tweets 151 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Foto: Jacques Wallner

Trivsam familjebil i syskonens skugga

Volkswagen Sharans syskonmodell Seat Alhambra kan numera också driva på alla fyra. Behövs en familjebuss med fyrhjulsdrift?

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan