Riksdagen: Lagar inte att leka med

Publicerat 2009-12-10 00:05

Signerat - Malin Siwe.

Dela med andra:

DN Teman i artikeln

Riksdagsledamöterna har en möjlighet att tillfälligt stoppa ett lagförslag. Om minst tio ledamöter har goda sakliga skäl för att hävda att det inskränker de fri- och rättigheter som finns i grundlagen kan behandlingen av det aktuella förslaget skjutas upp ett år.

Förfarandet används inte ofta. Än mer sällan leder betänketiden till förändringar. De politiker som drar igång processen vet att det är ett skådespel med tomma gester.

I går var det de rödgröna, med Sven-Erik Österberg i den bärande rollen, som ställde sig på scen. De vill frysboxa lagändringen som görs efter EG-domstolens utslag i tvisten mellan svenska Byggnads och det lettiska byggföretaget Laval. Argumentet är att begränsningar av strejkrätten kränker föreningsfriheten för facken.

Det är mer än lovligt långsökt. Lika larvigt som när Moderaterna 1999 försökte stoppa den nya bostadsrättslagen med hänvisning till föreningsfriheten. Det försöket föll pladask när Lagrådet yttrat sig.

Andra gånger har minoriteter lyckats driva igenom paustid. För tjugo år sedan fick en allians av FP, MP och VPK – Vänsterpartiet var ännu kommunister – broms för förändringar i utlänningslagen och lagen om företagshemligheter. Efter ett år gick båda förslagen igenom. Oförändrade.

I modern tid fick buggningen vila på initiativ av V, MP, KD och C. Den gick igenom orörd. FRA-lagen – signalspaningen – låg också på is utan att partierna ändrade positioner. Ändå är FRA exemplet på när minoritetsskyddet fått någon effekt.

Just när riksdagen skulle anta FRA-lagen i ursprunglig form hade borgerligt sinnade kritiker mobiliserat och fått sina riksdagsledamöter att tvivla. Det fick följder, fast först senare. Regelverket som ska ge bättre kontroll över spanarna finns inte på plats nu när FRA-lagen trätt i kraft.

Minoritetsskyddet används som sagt inte ofta. Och ändå blir det förtroendesänkande taskspeleri nästan var gång. Instrumentet är till för att larma, inte för att larma och göra sig till.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

Äldre utan makt över vardagen

Undersökning om vårdboende. Nästan hälften kan inte komma ut när de själva vill. 14

Abba invalt i Hall of Fame Foto: Jason DeCrow / AP

Abba invalt i Hall of Fame

Ceremoni i New York. Anni-Frid Lyngstad och Benny Andersson representerade gruppen på plats. 2

En munk lämnar blod till symbolisk blodspillan under protesterna. Foto: AP och AFP En munk lämnar blod till symbolisk blodspillan under protesterna.

Blodspillan ny protestaktion

Demonstrationerna i Bangkok fortsätter. Tretusen liter blod ska hällas runt regeringskvarteret. De Thaksintrogna kräver nyval i Thailand. 3

Huselius bakom segern Foto: Paul Vernon / AP

Huselius bakom segern

Gjorde fyra poäng. Colombus slog Edmonton med 5—3 i bottenmötet.

MORDPLAN MOT LARS VILKS

En av de misstänkta lämnar rätten i Waterford. Foto: Peter Morrison / AP Photo En av de misstänkta lämnar rätten i Waterford.

Två häktas på Irland

Häktade i Vilks-härvan. Men inte för stämpling till mord, utan mindre brott.

Misstänkt.

Misstänkt. Hennes man beskrivs som "Jihad Janes" huvudkontakt i Irland.

Maria Schottenius:

Maria Schottenius: Vilks kan vara rätt skarp i sina resonemang. 31

Terrorister vill rekrytera västerlänningar

Letar efter folk som inte matchar brottsprofilen. En blond, medelålders hemmafru har vänt upp och ner på amerikanernas bild av en terrorist.

Bakgrund. Konflikten runt svenske konstnären Lars Vilks - detta har hänt.

Världen

Världens kortaste har dött

Blev inte äldre än 21 år. He Pingping, 73,5 centimeter, hade avlidit i Rom. Han led av en hjärtåkomma och var storrökare.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Kan inte stoppa negativa känslor.

Kan inte stoppa negativa känslor. ”Blir nedstämd när tempot växlar mellan hektiskt och lugnt.” Psykologen svarar.

DN Debatt på Twitter.

DN Debatt på Twitter. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida. Anmäl dig till mikrobloggen.

Brudklänningsfrossa.

Brudklänningsfrossa. Den som är road av kungliga bröllopskläder kan få sitt lystmäte redan före sommaren. 1

Äldst i världen?

Äldst i världen? Georgiska Antisa Khvichava påstås vara född 1880.