Enskede IK:s skatteaffärer

Ringholm tiger still

Publicerad 2004-09-16 10:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

När finansminister Bosse Ringholm hamnar i blåsväder, drar han sig tillbaka och undviker att svara på frågor.

Så var det när Dagens eko avslöjade att Enskede IK i flera år underlåtit att betala reklamskatt. Ringholm, som är ordförande i föreningen, hänvisade alla journalister till kassören Sven Strand, trots att finansministern är ytterst ansvarig för klubbens ekonomi.

Så var det också när det blev känt att Ringholm strax före midsommar beställde regeringens jetplan till Portugal för att hinna hem till LO:s kongress i Stockholm från fotbolls-EM.

Finansministern gjorde sig otillgänglig för medierna. Han vägrade att diskutera det lämpliga i att skattebetalarna - inte partiet eller facket - stått för kostnaden på 150 000 kronor (Ringholm besökte LO-kongressen som gäst utan att hålla något anförande).

Efter de senaste dagarnas rapportering om att finansministern varken betalar förmögenhetsskatt eller normal fastighetsskatt för sin stuga i Halmstad, börjar Ringholms nonchalanta attityd likna ett mönster.

Återigen tar han skydd bakom sin pressekreterare. Återigen säger han nej till att offentligt diskutera kritiken mot honom.

Till SVT:s morgonprogram kommer i stället nya partisekreteraren Marita Ulvskog, som öppet medger att hon inte kan Bosse Ringholms privata förhållanden.

Man frågar sig vad hon då gör i studion? Och varför är det partisekreteraren och inte finansministern som svarar på frågor om stugskatten? Är socialdemokraternas moral bara till för andra och inte för dem själva?

Bosse Ringholm är Sveriges finansminister. Det medför en redovisningsplikt inför medborgarna.

Vi väntar fortfarande på att han ska fullgöra den.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Yaser al-Zayyat / AFP al-Assadkritiker utanför Syriens ambassad i Kuwait.

Arabiskt krismöte efter massaker

”Brutalt brott”, enligt Arabförbundet. Uppgifterna om nära 100 dödsoffer i en massaker i syriska Houma, bland dem ett stort antal barn, chockar världen.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 5 2 tweets 3 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 42 15 tweets 27 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan