Rysk demokrati: En motsägelse utan mötesfrihet

Publicerad 2011-02-01 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat – Lisa Bjurwald.

Vad är Ryssland – en demokrati, en diktatur eller någonting mitt emellan? I Europa råder skilda meningar. Med Putinland som allt viktigare handelspartner drar sig många EU-länder för att kritisera den auktoritära staten.

En av de inskränkningar som diskvalificerar Ryssland från demokratikategorin rör mötesfriheten. Polisens brutalitet är omvittnad och tar ingen hänsyn till om demonstrationen är av fredlig art eller ej.

Myndigheterna är mycket restriktiva med att utfärda demonstrationstillstånd till regimkritiker. Ändå är mötesfriheten skyddad i grundlagen, under paragraf 31:
”Ryska Federationens medborgare har rätt att samlas fredligt och utan vapen genomföra sammankomster, manifestationer, demonstrationer, processioner och protestaktioner.”

Missnöjet har lett till kampanjen Strategi-31. Sedan 2009 samlas demokratiaktivister på Triumftorget i Moskva den 31:a varje månad med 31 dagar.

I går kom kampanjen till Sverige, närmare bestämt ryska ambassaden – som råkar ligga på gatunummer 31. Gästtalaren Ksenia Vachrusjeva från oppositionspartiet Jablokos ungdomsförbund tog det som ett gott tecken. Kanske vågar sig ambassadtjänstemännen ut och hörsammar budskapet nästa gång?

Riksdagsledamoten Fredrik Malm (FP) kritiserade den bristfälliga politiska analys som resulterat i sänkt svenskt demokratibistånd till Ryssland. Paradoxalt nog har stödet minskat allt eftersom den ryska demokratiutvecklingen gått åt fel håll.

Maksim Reznik, ordförande för Jabloko i Sankt Petersburg, hade sin definition av dagens Ryssland klar. Det kan bara vara motsatsen till demokrati, menade han, och radade upp fler tecken på det än kompromissad mötesfrihet: mördade journalister, politiska fångar som Chodorkovskij, regionala politiker som hotas med fängelse för att ha ”käftat emot myndigheterna” och våldsamma poliser som åtnjuter straffrihet. Och nog är det en överväldigande bevisbörda.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 107 26 tweets 81 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 160 9 tweets 151 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Foto: Jacques Wallner

Trivsam familjebil i syskonens skugga

Volkswagen Sharans syskonmodell Seat Alhambra kan numera också driva på alla fyra. Behövs en familjebuss med fyrhjulsdrift?

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan