Sderot, Israel: Tvära kast mellan småtrist vardag och dödlig konfliktzon.

Publicerad 2009-06-12 00:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat - Lisa Bjurwald.

Högt uppe i bergen utanför Jerusalem ligger ett benediktinkloster, inbäddat i lummig grönska och med en utsikt av nästan biblisk skönhet – en Edens lustgård i miniatyr.

Benediktinbröderna som vattnar palmträden anno 2009 är lyckligtvis mindre militanta än de korsfarare som på 1100-talet reste sin kyrka här. Mobiltelefonen har ersatt svärdet som livsnödvändig utrustning (och de har förstått att ta betalt för sin gudomliga likör). Men frågan är om inte själva byn, Abu Ghosh, skulle ha förvånat föregångarna allra mest.

– Vi är de enda kristna i hjärtat av en muslimsk by, som i sin tur ligger i hjärtat av ett judiskt land, berättar Olivier, munk med rötterna i Frankrike, och tillägger glatt:

– I morse väcktes jag redan klockan fyra av minareten. Men vi kontrar med körsång.

Invånarna i Sderot vid Gazaremsan har sedan den andra intifadan inleddes väckts av helt andra toner. När varningsmeddelandet vrålar ut över staden har Sderotborna 15 sekunder på sig att söka skydd undan de raketer som missvisande brukar benämnas som ”hemmagjorda”. Till skillnad från slangbellor och småstenar ger splittret från exempelvis en Qassam ohyggliga skador.

Anna Kutikov, ursprungligen från Iran, studerar medievetenskap vid stadens universitet och jobbar samtidigt för The Israel Project (TIP), en internationell, icke­statlig, men uttalat proisraelisk organisation. Kutikov ger ett närmast blasé intryck när jag översköljer henne med vardagsrelaterade frågor. Nej, hon drar sig inte för att tvätta håret ifall en raket skulle närma sig – hennes skyddsrum ligger precis utanför badrummet. Ja, hon har befunnit sig i ett hus som träffades av en raket. Men det är inte skräcken utan den skarpa lukten som fastnat i hennes minne. De döva då, som inte hör varningssignalen? Och hur hinner handikappade ta sig någonstans på 15 sekunder?

– Bra fråga. Det blinkar rött i tevens högra hörn: ”Varning till invånarna i Sderot och Ashkelon”, till exempel. Om man inte är hemma … Tja, du lär inte missa hur folk börjar springa.

Vi släpps in på det välfyllda raketlagret bakom Sderots polisstation och diskuterar de effekter som åratal av attacker trots allt haft på befolkningen. Kutikov erkänner att den härdade attityden är en del av det psykologiska försvaret (”när jag skippade de löpvänliga joggingskorna och bar högklackat en hel dag, kände jag mig som en hjältinna”). Men ovissheten och de tvära kasten mellan småtrist vardag och dödlig konfliktzon tär på nerverna. Tonåringar tvingas sova med plastlakan. Även de yngre barnen lider av svår posttraumatisk stress.

– Nej, inte posttraumatisk. Traumatisk. Det är inte över.

Jag drar fingret längs inskriptionen på en färsk raket – Hamas skriver numera på hebreiska, för att verkligen befästa budskapet – och hajar till över den plötsliga invändningen. Det är en god sådan. På plats är avståndet mellan Sderots lekplatser och terroristernas avfyrningsramper ofattbart kort, bara några kilometer. Och raketerna fortsätter att falla.

När jag blickar ut över de uttorkade gräskullar som skiljer Sderot från Gaza, känns morgonens besök i Abu Ghosh som en hägring – om än en hoppfull sådan.

– Under [dåvarande] presidenthustrun Laura Bushs besök i vår muslimska by, bjöd vi på trumspel av en katolsk munk från Kongo. En ganska oväntad kulturkombination, eller hur, berättade Olivier stolt.

– Och varje vecka välkomnar vi judiska och muslimska elever på gemensamma besök. Men jag har alltid sagt att Abu Ghosh är beviset för att fredlig sam­existens är möjlig. Här såväl som på andra platser i Israel. Yes, we can!

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Greklands ödesstund

Grekland kan inte vara ett omöjligt fall. Men även med stöd från EU kommer det att krävas år av egna ansträngningar. Läs DN:s huvudledare.

När ansvaret trollades bort

Privatisering och avknoppning är en del av den moderata politiken. Men ansvaret för de offentliga reorna är det ingen som vill ta. Läs ledaren.

Dags för nya reaktorer

Att vi först storsatsade på kärnkraft och sedan tvärbromsade har gett oss en struktur med många ålderstigna reaktorer. Läs ledaren.

Lögnens ambassadör

Våldet i Syrien måste upphöra, Bashar Assad måste bort. Och ta sin Sverigeambassadör, Milad Atieh, med sig. Läs ledaren.

Toppmöte med risker

När nio regeringschefer samlas i Stockholm blir det säkert många intressanta debatter, men mötet har framför allt symbolisk betydelse. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.