Sekretess: Inte självklart bra med full offentlighet.

Uppdaterad 2010-06-29 00:26. Publicerad 2010-06-29 00:26

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat – Hanne Kjöller.

Tingsrätten rev i går upp åklagarens radikala beslut att hemligstämpla hela förundersökningen i målet mot den tidigare polischefen Göran Lindberg. Det är lite svart tusch här och där, nästan uteslutande över målsägandens namn, men huvuddelen av det flera tusen sidor långa aktstycket tycks ha slunkit igenom.

Som journalist förväntas jag jubla över att min kår ges möjlighet till ingående läsning om ejakulat och anala vävnadsskador. Men som medborgare och demokrat är jag inte odelat förtjust. Censureringarna måste ha gjorts i ett brådrask. Jag har bara läst delar, men redan trillat över vägbeskrivningar till en av de utnyttjade kvinnornas lägenhet, där vi får veta från vilken namngiven tvärgata man ska svänga höger, och sedan portnummer och våningsplan på den aktuella gatan. Det skrivs om några husdjur på ett sätt som också gör att den som känner kvinnan borde kunna lista ut att det är hon. Extra sorgligt känns det att läsa hur kvinnan ber om ett målsägarbiträde från en annan stad. Hon är rädd för att historien ska komma ut.

Journalister som suttit med på våldtäktsrättegångar vet hur varenda själsligt och kroppsligt skrymsle kan tänkas redovisas inför gruppen åhörare och hur det som blivit offentligt lever kvar. Hur många av oss skulle råda våra döttrar att löpa hela den juridiska linan ut vid ett övergrepp?

Målsäganden som vågar och orkar anmäla är – inte minst i sexualmål – ofta en förutsättning för att rättvisa ska kunna skipas. Sekretessen är därför en viktig del av ett fungerande rättssamhälle.

Klunkandet om att en hemligstämpling skulle få folk att tro att rättsväsendet håller en tidigare polischef om ryggen, har varit rätt orimliga från början. Trots allt handlar det om en chef som varit förlöjligad och ifrågasatt av de sina. Förundersökningen visar snarast en omvänd särbehandling. Polisen har skickat spanare runt om i landet för att följa en person som till en början såg ut att begå sexköpsbrott. Vem tror att en svetsare eller bagare som går till prostituerade skulle kostas på sådana polisresurser?

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Regeringens haveri

Socialbidrag ska vara sista utvägen. Därför ska det inte användas för att täcka upp för brister i a-kassesystemet. Läs ledaren.

Löfven visar vägen

Stefan Löfven har under sin korta tid som partiledare gett Socialdemokraterna ett rejält opinionslyft. Läs ledaren.

Tid för eftertanke

Det som skulle behövas är en rejäl genomlysning av hela vaccinations- projektet, från förberedelsestadiet till biverkningarna. Läs ledaren.

”EU-parlamentet är inte överdomstol”

Inlägg. Gunnar Hökmark (M) svarar DN:s Peter Wolodarski om Ungerns demokrati. Peter Wolodarski presenterar resolutionen som M stödde.

Sent ska moralisten vakna

Kristdemokraternas beslut att slopa kravet på sterilisering vid könsbyte är senkommet men på alla sätt rimligt. Läs ledaren.

Mer från förstasidan

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: Cpl Joe Blogs / MOD/AFP 13 misstänkta pirater tillfångatas utanför Somalias kust i januari.

Nu ska piraterna stoppas

Toppmöte om Somalia. Piratverksamheten utanför Afrikas horn är ett av problemen som diskuterades av världens ledare.

Foto: AP

Isaf-soldater dödade i östra Afghanistan

Norsk soldat sårad. Två utländska soldater har skjutits ihjäl i Afghanistan, meddelar Isaf, den internationella styrkan där Sverige ingår.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.