Sjukförsäkringen

Sjukförsäkringen: Med kluven tunga

Publicerad 2009-12-09 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat – Hanne Kjöller.

Det var en blandning goda och dåliga nyheter som luftades i den grönmålade riksdagskorridoren utanför socialförsäkringsutskottets sammanträdesrum på tisdagen. Till de goda hör att regeringspartierna backar på en rad punkter där de fått rättmätig kritik. Till de sämre hör hur socialförsäkringsutskottets ordförande Gunnar Axén (M) förklarar hur man nu tror sig fångat upp alla ”de grupper och de fall” regeringen finner skyddsvärda och så räknar han upp ännu lite fler diagnoser.

Men diagnos är en sak. Förutsättningarna att tackla en sjukdom något annat. Det är biologiska skillnader på att vara 20 eller 60 år. På att vara pigg och rask innan en sjukdom slår till eller från början försvagad av funktionshinder, nedstämdhet, grava sociala svårigheter eller annat. Alla tänkbara kombinationer kan inte raddas upp i ett förarbete utan att man också denna gång missar en rad omständigheter.

I förslaget till lagtext sammanfogas undantagen under en formulering om ”oskäligt”. Rättsosäkert, menar oppositionen. Men vad är alternativet? Det går inte att hitta en lagstiftning som täcker varje aspekt av livet. Här måste någon form av praxis utmejslas. Gärna så stram så att vi inte trillar tillbaka till den flytande definition av sjukdom och arbetsoförmåga som gjort världens friskaste folk till världens mest sjukskrivna.

Till ytterligare en av de goda nyheterna måste adderas det faktum att ingen i vänsteroppositionen säger sig vilja tillbaka till den sjukförsäkring som varit. Men samtidigt vill de bort från tidsgränser. Jag frågade om den kvinnliga lärare som framträdde i gårdagens SvD och som varit sjukskriven för stress och värk i varierande grad under 12 år. Var det rimligt? Ja och nej, menade trion. Ja, för att man ska kunna vara sjukskriven så länge man behöver. Nej, för att man måste fundera över vad arbetsgivaren gjort för att anpassa hennes arbete.

Eller, menar jag, kan man fundera över om läraryrket är det bästa för en hyfsat ung människa som inte under tolv år klarar av att ens någon period arbeta heltid. Samt om inte vänstertrions önskan till en sjukförsäkring helt utan tidsgränser tar oss tillbaka till den vi en gång hade.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Yaser al-Zayyat / AFP al-Assadkritiker utanför Syriens ambassad i Kuwait.

Arabiskt krismöte efter massaker

”Brutalt brott”, enligt Arabförbundet. Uppgifterna om nära 100 dödsoffer i en massaker i syriska Houma, bland dem ett stort antal barn, chockar världen.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 5 2 tweets 3 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 43 15 tweets 28 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan