Somalia: Var är biståndet?

Publicerad 2011-08-16 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat – Hanne Kjöller.

Rapporterna från Somalia är ofta motsägelsefulla och svartkantade på en och samma gång. För bara någon dryg vecka sedan var problemet att hjälporganisationerna inte fick in några pengar. Det talades om medieskugga och om att vi i vår del av världen var upptagna med de norska terrordåden.

Därefter har det talats mindre om viljan att hjälpa och mer om i vilken mån hjälpen når fram. Röda korset tvekar inte. På sin hemsida hävdar organisationen att uppgifterna i medierna helt enkelt inte stämmer.

Rörelsen har sedan i början av augusti försett 162.000 människor i centrala och södra Somalia med en månadsranson mat. 27.000 i Mogadishu har också fått hjälp.

27 000. I en miljonstad. I ett katastrofläge.

I förra veckan nåddes vi för ovanlighetens skull av en hoppfull nyhet. Den islamistiska terrorgruppen al-Shabaab har lämnat Mogadishu och därmed borde hjälpsändningarna till huvudstaden nå fram. Såvida inte någon tagit över affärsverksamheten med att obstruera eller kräva mutor för att låta ris och vatten passera. Det skulle i så fall kunna vara den väststödda övergångsregeringen.

Eller de soldater från den Afrikanska unionen som finns på plats för att skydda civilbefolkningen. I Human Rights Watchs lägesrapport över Somalia, med det talande namnet ”You Don’t Know Who to Blame”, riktas kritik också mot dessa aktörer.

Om inte de som är satta att bygga upp en stat förmår göra det är katastrofen av en helt annan dimension. Då går det inte att hjälpa människorna utan att samtidigt göda de kriminella gängen. Med biståndspengar byggs korruptionskulturer upp i ett land som ännu inte har någon fungerande statsapparat.

Human Rights Watch kräver i sin rapport att alla parter som begått brott – vilket är alla – ska ställas till svars. Det låter jättebra. Frågan är bara hur. Var lagför man människor som begår brott i ett land utan en fungerande rättsordning? I al-Shabaabkontrollerade shariadomstolar?

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 106 26 tweets 80 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 160 9 tweets 151 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Foto: Jacques Wallner

Trivsam familjebil i syskonens skugga

Volkswagen Sharans syskonmodell Seat Alhambra kan numera också driva på alla fyra. Behövs en familjebuss med fyrhjulsdrift?

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan