Signerat – Petter Birgersson.
Folkpartiets Carl B Hamilton, även styrelseledamot i Systembolaget, föreslår på måndagens DN Debatt att det på internet ska gå att beställa hemkörning av öl, vin och sprit från Systembolaget. Redan i dag är det möjligt att beställa på bolagets hemsida. Det nya i förslaget är hemtransporten som kunden själv kommer att få betala kostnaden för.
Det är ingen expresservice det handlar om, utan leveranserna ska ske inom 2–4 dagar och mot normal transportavgift. Precis som det fungerar för den som beställer direkt från vinimportörers lager i utlandet.
Anna Carlstedt, förbundsordförande för IOGT-NTO, är kritisk och menar att e-handel skulle leda till ökad konsumtion och att fler utvecklar ett beroende.
Det är en långtgående slutsats av den föreslagna serviceförbättringen. Kostnaden för transporten gör att den kommer att locka en begränsad målgrupp.
För den som inte förespråkar totalförbud mot alkohol, borde det viktiga vara att försvara detaljhandelsmonopolet. Statens folkhälsoinstitut skrev i en rapport 2008 att ett avskaffande skulle ge ökat supande bland unga och storkonsumenter, med kraftigt ökade alkoholrelaterade skador, sjukskrivningar och våld som följd.
Samtidigt är ett serviceinriktat Systembolag en förutsättning för att detaljhandelsmonopolet ska behålla ett brett stöd. Systembolaget överlevde EU-inträdet och har till och med stärkt sin position.
Enligt de av Systembolaget beställda opinionsundersökningarna som Sifo genomför har stödet för monopolet ökat från runt 50 procent för tio år sedan till 70 procent i dag. Det har lyckats genom att öka servicegraden, införa självbetjäningsbutiker och lördagsöppet. Den föreslagna förändringen kan bidra till att ytterligare stärka den Systembolagsvänliga opinionen. Det borde IOGT-NTO mer gilla än ogilla.