Välfärd: Svår men nödvändig samexistens

Publicerad 2012-02-03 00:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Signerat – Johannes Åman.

Politiker som tror att privata aktörer har något att tillföra vård, skola och omsorg talar inte gärna om vinstintresse. De vill ha ”valfrihet”, ”alternativ”, ”konkurrens” och ”mer välfärd för skattepengarna”.

”Vinstintresse” är kritikernas ord. Men två dagar i rad har nu partier som i grunden är för privata alternativ själva i artiklar på DN Debatt satt vinsten i centrum för sin argumentering. Först presenterade det miljöpartistiska språkröret Åsa Romson och två av hennes partikamrater ett ”kvalitetspaket” som ska förhindra att aktiebolag som driver friskolor sätter vinsten före kvaliteten.

Sedan kom Moderaterna med beskedet att de tillsätter en arbetsgrupp under ledning av finansmarknadsminister Peter Norman som ska vidareutveckla partiets politik för välfärden och det gemensamma ägandet.

Nyheterna under hösten om vanvård på privata vårdhem och friskolekoncerner som flyttar vinster till skatteparadis har förändrat den politiska spelplanen. De som tidigare förordat privata alternativ är på defensiven och tvingas göra motståndarnas ord till sina.

Varken Miljöpartiet eller Moderaterna har i grunden ändrat inställning. Beskeden går i stället ut på att det som är bra med alternativen ska räddas genom förändrad reglering medan avarterna ska stävjas.

Miljöpartiet har idén att aktiebolag som driver skolor i sin bolagsordning ska klargöra att verksamheten inte har vinstsyfte. Förhoppningen är att detta skulle leda till att överskott återinvesteras i verksamheten. Skulle det fungera som tänkt? Oklart. Men det som nu krävs är ett prövande förhållningssätt – inte tvärsäkra svar.

Att vinstintresse kan leda till beslut som sänker kvaliteten på verksamheten är ett faktum. Men vi vet också att offentligt driven verksamhet som saknar alternativ ofta blir ineffektiv och trög.

Ja eller nej till vinstintresset är därför en fördummande fråga. De svåra men nödvändiga politiska uppgifterna handlar om regelverken för privata alternativ, avtalskonstruktioner och kontroll. Och så finns det förstås fall där slutsatsen efter noggrann prövning måste bli att nackdelarna med att lägga ut verksamhet faktiskt överstiger fördelarna.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från ledare

Ge dömda en bättre chans

Oskyldigt dömda måste kunna få upprättelse. Regeringens nya förslag innebär ett steg i rätt riktning, men det kan tas fler. Läs ledaren.

LO har hamnat i fel fack

Så fort Socialdemokraterna lägger förslag står LO upp och applåderar, medan jobbskatteavdrag för de egna medlemmarna får kalla handen. Läs ledaren. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Äntligen – eller nja

När Göran Lambertz satte ned foten i sin utredning om barn- och tvångsäktenskap skakade det nästan till lite i Rosenbad. Läs ledaren. 94 8 tweets 86 rekommendationer

Falsksång i Baku

För första gången hålls Eurovision song contest i ett land som inte ens med mycket välvilja kan beskrivas som något annat än en diktatur. Läs ledaren. 47 10 tweets 37 rekommendationer

MP kan inte utesluta M

SD:s inträde i riksdagen har inte förändrat politiken. Däremot har det förändrat de parlamentariska förutsättningarna för att driva politik. Läs ledaren. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Veckans Bard

Teckningar. DN:s tecknare Magnus Bard illustrerar aktuella händelser.

Följ på twitter!

Peter Wolodarski. Ledarredaktionens chef twittrar - följ honom här.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan