Alliansen vann valet på god finanskrishantering snarare än vidlyftiga löften. Om något fick de borgerliga partierna kritik för att våga för lite. När regeringen i dag, onsdag, lägger fram sin ekonomiska vårproposition visar det sig också att det som i valmanifestet kallades reformambitioner för hela mandatperioden kan göras redan till nyår.
Ett femte jobbskatteavdrag, sänkt statlig skatt, mindre skatt för pensionärer och lägre restaurangmoms – allt fanns med i de fyra borgerliga partiledarnas artikel på DN Debatt i går. Använder man valmanifestets tabeller för att beräkna kostnaderna passar det ganska precis in i Konjunkturinstitutets bedömning av reformutrymmet för 2012.
Tillväxten är fortsatt hög och de offentliga finanserna redan tillbaka på överskott. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik har arbetslösheten sjunkit från 9,0 till 8,1 procent det senaste året.
Ändå började oppositionen redan på tisdagen åter hävda att jobbskatteavdraget inte ger några jobb. Så har det varit för varje steg: de rödgröna säger nej till avdraget, väntar ett halvår och ändrar till ja. Antingen misstror de sina egna argument eller förstår de att sänkt inkomstskatt är populärt.
Konjunkturer ställer till det för forskningen, och det är svårt att veta exakt hur Sverige skulle ha sett ut i dag utan jobbskatteavdrag. Men en rad expertstudier, liksom erfarenheter från andra länder, säger att avdraget fungerar. Fler söker jobb när det blir mer lönsamt att arbeta, och fler får jobb. Motståndarna hoppas att det inte ska vara så, men har inget underlag alls att luta sig mot.
Om valmanifestets ambitioner redan är uppnådda väcks däremot frågan vad regeringen ska sysselsätta sig med nu. Ett par små steg aviserades i helgen: förenkling av expertskatten, ökade möjligheter för företagen att dra av för forskningsutgifter och en ny översyn av 3:12-reglerna. En större utredning av företagsbeskattningen har startat.
Det är för lamt. När statsskulden är på väg under 30 procent av BNP har regeringen utrymme att söka fler sätt att värma företagsklimatet. Jobbskatteavdrag är bra men inte allt i livet.