En myt att separationerna ökar

Publicerad 2009-03-10 07:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Under de senaste åren har antalet separationer i barnfamiljer minskat. Sedan toppåret 1999 då 54.000 barn var med om att deras föräldrar separerade har antalet minskat till 47.000 barn per år. Det skriver KARIN LUNDSTRÖM, demograf vid Statistiska centralbyrån, på debattsajten Newsmill.

Det pratas ofta om att skilsmässorna ökar och att allt fler barn är med om att föräldrarna separerar under deras uppväxt, men detta görs ofta utan hänvisning till statistik. En orsak till det är antagligen att det inte är helt lätt att ge en enkel beskrivning av hur antalet skilsmässor och separationer har förändrats över tid.

När det gäller skilsmässor går det i alla fall att säga att det inte skett någon kraftig ökning de senaste 30 åren. Mellan mitten av 60-talet och mitten av 70-talet ökade antalet skilsmässor från mindre än 10.000 per år till drygt 20.000 per år. Sedan mitten av 1970-talet har det egentligen inte skett några större förändringar och antalet skilsmässor är fortfarande dryga 20.000 per år.

Men äktenskapen verkar inte hålla lika länge idag som tidigare. Ungefär 10 procent av paren som gifte sig 1975 hade skilt sig 4 år senare och den andelen gäller även för de som gifte sig år 2003. Men efter 10 eller 15 års äktenskap är det en något större andel som har skilt sig idag jämfört med för 20 år sedan.

Fler barn är med om att deras föräldrar skiljer sig eller separerar idag än tidigare om man ser till ett längre perspektiv. Mest stabila var barnfamiljerna på 50- och 60-talen. Under denna period växte drygt 80 procent av alla barn upp med båda sina föräldrar. Denna andel har stadigt minskat genom åren och av dagens 17-åringar bor omkring 60 procent fortfarande med båda sina föräldrar.

Under de senaste åren har antalet separationer i barnfamiljer minskat. Sedan toppåret 1999 då 54.000 barn var med om att deras föräldrar separerade har antalet minskat till 47.000 barn per år. Det är främst i familjer med yngre barn som risken för separation har minskat.

Nedgången är också större i sambofamiljer än när föräldrarna är gifta, men fortfarande är det ungefär dubbelt så vanligt att föräldrarna separerar om de är sambo jämfört med om de är gifta. En möjlig förklaring till nedgången i antalet separationer i barnfamiljer är den ökade åldern vid barnafödande. Risken för en separation är nämligen lägre om föräldrarna är äldre.

Karin Lundström, demograf vid Statistiska centralbyrån, på Newsmill

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Livsstil

Foto: Eva Tedesjö

Livet efter Elisabeth

För ett år sedan gick Elisabeth Ollas Mattson bort i cancer. DN har följt familjen under året som gått. Bildspel.

DN Plus. Läs hela reportaget: ”Jag saknar allt med Elisabeth.”

”Jag vet att jag ska dö men inte exakt när.” Elisabeth, 38, fick cancer. 365 9 tweets 356 rekommendationer

Foto: Darlene Huynh

Rapparen som vägrar hålla tyst och vara söt

Rapparen och konstnären Masia One vägrar att leva upp till musikbranschens bild av ”den asiatiska geishamodellen.” Besökte nyligen Sverige. 26 7 tweets 19 rekommendationer

Foto: Beatrice Lundborg

Läsare: Jag väljer bort sex med en partner

Flera läsare känner igen sig i Insidans serie om porrimpotens och några ska försöka sig på ett porrstopp. Läsarreaktioner. 7 2 tweets 5 rekommendationer

Fler unga söker hjälp. Stöd för den som porrsurfar för mycket. 29 2 tweets 27 rekommendationer

Spänningen försvinner. Med ständigt närvarande sexualitet. 94 6 tweets 88 rekommendationer

Foto: Scanpix

”Min son mår dåligt av stöket i klassrummet”

Det har blivit så bråkigt i sonens klass och hans frustration går ut över familjen, skriver en mamma. Insidans expert Martin Forster svarar.

Foto: Beatrice Lundborg

Hur får man ihop relationer?

Skådespelaren Kalle Westerdahl har skrivit tre pjäser om det. Ien har en hund en central roll. Terapi och skådespeleri. 40 0 tweets 40 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Reuters Mordet har lett till antimuslimska protester.

Tre till gripna för knivmord

Fick skottskador vid gripandet. Misstänks för inblandning i det brutala mordet på en soldat utanför en militärbarack i London.

Attacker mot muslimer. Både på gatan och genom internet. 36 5 tweets 31 rekommendationer

Erik Helmerson: Fanatism är det stora hotet. 22 9 tweets 13 rekommendationer

Ny knivattack mot soldat. Fransk militär höggs ner i Paris.

Foto: Tenzo Stoyanov

Smart hjärna sorterar bort mer information

Människor med hög IQ uppfattar stora rörelser sämre än andra. Deras hjärna sorterar bort sinnesintryck som verkar oviktiga. Intelligensforskning. 38 6 tweets 32 rekommendationer

Webb-tv: Gör IQ–testet med små och stora objekt.

DN Plus. Karin Bojs: Naivt att tro att psykiska diagnoser blir perfekta.

Foto: Porsche

Sportig, supersnål – och superdyr

DN Plus. Porsche ansiktslyfter sin modell Panamera och lanserar en laddbar version.

Bilarna som krånglar mest. Hela listan. 50 4 tweets 46 rekommendationer

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.