Har du koll på krämen?

Publicerad 2011-04-26 14:04

Foto: Anne-Marie Höglund Dags att rensa hemma i badrumsskåpet?

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ta en extra titt i badrumsskåpet nästa gång du öppnar det. Läs det finstilta på hudkrämen­ och tandkrämen. Där finns förmodligen mer skadliga ämnen än du tror, menar Katarina Johansson som skrivit boken ”Badskumt”.

För fem år sedan gick journalisten Katarina Johansson en miljökurs på universitetet som fick henne att börja tänka kring ämnena i alla kosmetiska produkter som vi omger oss med.

– Jag började känna mig lurad och tänkte att det här måste jag berätta om, säger Katarina Johansson, som skrivit boken ”Badskumt”(Ordfront förlag).

– Vi använder så stora mängder helt onödiga kemikalier av bara farten. Det är ett omedvetet förhållningssätt, vi tänker inte ens på de skadliga konsekvenserna när det handlar om utseende och flärd, säger Katarina.

Parfymer som kan skada hormonsystemet, solkrämer som kan påverka vårt dna, badskum som framkallar allergier – listan kan göras lång, men Katarina vill inte skrämmas.

– Jag vill bara höja medvetande­nivån, ge en så nyanserad bild som möjligt och väcka tankarna på vad man har och vad man behöver, säger hon.

Katarina har rensat hårt i sitt eget badrum.

– Jag kan tänka mig hur badrumsskåp såg ut på 40-talet, det räckte med ett skåp på väggen. Nu tror vi att vi behöver så mycket att vi måste köpa extra skåp för att rymma allt, säger Katarina som numera nöjer sig med det nödvändigaste. Hon har slutat behandla håret med kemikalier och använder bara milda schampon.

– Plötsligt är det väldigt många flaskor som jag inte köper längre. Förut köpte jag speciella tvålar och krämer, men nu känns det som ett onödigt beroende.

Katarina väljer ekologiska produkter, går till en ekologisk frisör och aktar sig särskilt för ämnen som triclosan, som fortfarande finns i innehållsförteckningarna till en del produkter. Ett ämne som ofta förekommer i hudkrämer, balsam och solkrämer är siloxaner, ett silikonliknande ämne som känns som olja på huden.

– Jag stör mig på siloxaner, vi vet inte hur långlivade ämnen som silikon är och vad de kan åstadkomma på sikt. Där finns det stora kunskapsluckor, säger Katarina, som ändå inte vill betraktas som en tråkmåns som ogillar flärd och glamour.

– Jag menar inte att folk ska gå runt med flottigt hår och lukta illa, men vi behöver fundera över vilka produkter vi använder. Mitt råd är att börja titta på vad man har hemma och vad man inte ska köpa igen. Gör reserach på nätet och kolla upp ämnen som du undrar över. Fast det bästa vore om vi kunde fundera över normer. Är råttfärgat hår verkligen tråkigt?

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Livsstil

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig.

DN guidar till bröllopsgåvan

Fanns ingen wedding list? Dags att ta fram de små grå cellerna igen. DN Lördag hjälper dig på vägen. Resa till månen och egen vinranka.

Ge bort ett kamerafodral. Som du har virkat själv. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Alamy

”Min son isolerar sig med datorspelen”

Vad kan man göra som förälder när en ung, men vuxen son sitter ensam vid datorn och spelar varje ledig stund? Insidans psykolog ger råd.

Foto: Erik Englund

Kärleken fanns på polisstationen

Många par har funnit kärleken på jobbet. Poliser och läkare är de som oftast gifter sig ”inom yrket”. Yvonne och Kjell fann varandra på stationen. 23 2 tweets 21 rekommendationer

”Flört på jobbet positivt.” Kärlek på jobbet kan vara bra, men fall inte för chefen. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Kärlek i siffror. Jurist eller lärare? Det här är yrkena med flest parförhållanden. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Har du funnit kärleken på jobbet?

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan