Kända män som käkar sallad

Publicerad 2012-02-20 10:19

Foto: Bruno Ehrs

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

• Mästerkocken Erik Lallerstedt lade om sitt liv och slutade äta feta ostar, vitt bröd, smör och sötsaker. Därtill lade han en promenad på 45 minuter varje dag. Han tappade 25 kilo på kuppen.

”Jag åt aldrig grönsaker i onödan, det vill säga aldrig. För mig var sallad bara något slags garnityr. Men med en härlig enkel dressing och ingredienser man tycker om kan en sallad bli riktigt bra. Fast aldrig med enbart salladsblad. Det är urtrist. Grönsakerna måste få något att kela med för att komma till sin rätt.”

• Hockeylegenden Börje Salming, 60, upptäckte sallader i Kanada när han spelade i NHL. Varje år ger han sig ut på ensamvandring på kalfjället i Lappland och hittar matsäcken längs vägen.

”Bara sallad kan lätt bli torrt och tråkigt. Det krävs en god dressing för att det ska bli riktigt gott. Färsk spenat har jag gärna i också, det ger lite mer smak. Gurka gillar jag absolut inte i sallad, fast det är grymt gott på leverpastejmacka. Och jag gör gärna en god dipp till råa grönsaker.”

• Abbe Ibrahim, 41, vd för Operakällaren, kom till Sverige från Somalia när han var elva år. Han gillar att äta grönsaker tillagade i grytor, precis som i Somalia. Han vill se fler vegetariska restauranger i Sverige.

”Vi har för dålig kunskap och alldeles för mycket fördomar. Många tycker att vegetarisk mat låter tråkigt. Men i städer som London och Paris finns det många vegetariska restauranger som är riktigt coola. Det skulle vi också behöva.”

• Klädmärket Odd Mollys grundare Per Holknekt, 51, levde under en period i livet utan vare sig pengar, bostad eller vänner. Nu är han mångmiljonär men tycker fortfarande att sallad är en lyx.

”Då var det ett problem att hitta mat över huvud taget. Jag var tacksam om jag lyckade tigga mig till en kopp kaffe och en pepparkaka. För mig är det en lyx att få äta grönsaker. Att jag ens kan bry mig om sånt.”

Citaten hämtade ur boken "Riktiga män äter sallad".

Läs mer: Männen som väljer grönt

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Livsstil

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig.

DN guidar till bröllopsgåvan

Fanns ingen wedding list? Dags att ta fram de små grå cellerna igen. DN Lördag hjälper dig på vägen. Resa till månen och egen vinranka.

Ge bort ett kamerafodral. Som du har virkat själv. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Alamy

”Min son isolerar sig med datorspelen”

Vad kan man göra som förälder när en ung, men vuxen son sitter ensam vid datorn och spelar varje ledig stund? Insidans psykolog ger råd.

Foto: Erik Englund

Kärleken fanns på polisstationen

Många par har funnit kärleken på jobbet. Poliser och läkare är de som oftast gifter sig ”inom yrket”. Yvonne och Kjell fann varandra på stationen. 23 2 tweets 21 rekommendationer

”Flört på jobbet positivt.” Kärlek på jobbet kan vara bra, men fall inte för chefen. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Kärlek i siffror. Jurist eller lärare? Det här är yrkena med flest parförhållanden. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Har du funnit kärleken på jobbet?

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan