Kom i gång med träningen med DN och Motimate

Uppdaterad 2010-01-29 12:17. Publicerad 2010-01-29 09:37

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Personlig tränare är för dyrt och den egna disciplinen för dålig. Eller är du ofta på resande fot? Med Motimate och DN kommer du igång med träningen genom personlig coaching – i mobilen eller på webben.

Motimate är en hälsosajt med fokus på träning, kost och personlig coaching. Då du fyllt i din träningsprofil får du ett personligt schema med tips anpassade speciellt för dig – varje dag i mobilen.

Tekniken är världsledande och enligt Paolo Roberto, företagets grundare, är företaget ensamt i Sverige om sina tjänster:

– Vi finns på webben och i mobilen. Det gör att våra medlemmar kan nå oss var de än befinner sig. Om du går på gymmet finns jag med som din personliga tränare med ett pass framtaget för dig. Vill du träna hemma finns jag där.

Paolo Robertos roll är att agera personlig coach. Genom filmer och skriftliga instruktioner kan användaren träna alltifrån pilates och yoga till styrka och löpning.

Därtill finns över 7.000 recept samt inspiration och peppande råd.

– Vi är inte en bantningssajt, fokus ligger på träning. Budskapet är att med träning så löser eller lindrar du nästan alla välfärdssjukdomar. Och det som nästan är viktigast: man blir lyckligare. Lite men ofta räcker, säger Paolo Roberto.

Vid hans sida finns nutritionisten Inyang som tidigare arbetat med bland annat AIK:s fotbollslag och landslaget i innebandy. Elizabeth Gummesson jobbar för din personliga utveckling – men det är inget flum, betonar Paolo Roberto:

– Vi har konkreta, mätbara mål. Allting är genomförbart.

Om man har misslyckats många gånger tidigare, hur ska man då kunna ta till sig budskapet genom en mobil?

– Det som funkar är att du själv väljer hur mycket du vill lyssna. Genom oss blir du påmind och motiverad. Vi är inte bara en personlig tränare som gått en kurs på två månader – jag bygger min kunskap på att jag är en av Sveriges bästa kampsportare genom tiderna.

– Blir du inte motiverad av oss kommer du inte att lyckas – jag är ledsen.

Johan Othelius är upplagedirektör på Dagens Nyheter. Enligt honom innebär samarbetet med Motimate att tidningen nu tar satsningen på livsstil och hälsa ett steg längre:

– Vi får mycket bra reaktioner på det vi skriver om träning, mat och personlig utveckling i tidningen. Nu kan vi erbjuda ytterligare material och större interaktivitet.

– Många som prövat träna men inte kommit igång vet att det blir lättare om man blir påmind och får inspiration.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Livsstil

Foto: Hanna Persson ”Zelda är idealistisk, svartvit i sitt tänkande och dömande.”

”Zelda ett bokslut över tonåren”

Lina Neidestam ritade en snuskserie om den kåta författaren Nora, nu är hon tillbaka med ett nytt album. Med den andra seriehjältinnan Zelda.

Foto: Emiliano Rodriguez / Alamy Drömmarna är viktiga för att hjärnan ska fungera.

Drömmarna ”lurar” oss att sova

Människor drömmer inte för att vi sover – utan vi sover för att vi drömmer. Det menar neuropsykologen Mark Solms. Hjärnan tror att vi är sysselsatta.

Sömnen återställer hjärnan och minnet. Får lättare att lära oss saker.

Foto: Alexander Mahmoud Suzy Steele får en blomranka på kroppen.

Barnens namn hetast

Trots det stora utbudet av tatueringsstudior i Sverige är vi konservativa när det gäller motiven. Trendmotivet är text – barnens namn.

Foto: Alamy

”Måste jag förlåta henne för att må bra?”

Lotta växte upp med en elak mamma som ständigt hindrade henne i livet. Nu i vuxen ålder vill hon släppa taget. Insidans expert svarar.

Foto: Eva Tedesjö Vinterbad – en aktivitet som förkroppsligar melankoli.

Djupdyk i norrländsk melankoli

DN träffade vinterbadarna som värnar om Västerbottens mörker och kyla. ”Nedgången är hemsk, men uppgången härlig.”

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Scanpix

Energiministern efterlyser S-besked

Hatt vill ha mer konkreta besked. ”Löfven säger att han vill sätta sig ner vid ett rent bord, men så fungerar det inte i praktiken.”

Blandade reaktioner. Tumme upp och ner från Löfvens partikamrater.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Tycker du att kärnkraften ska avvecklas?

Foto: Scanpix ”Vem är det där?”

”Vem är Paul McCartney?”

Under nattens Grammy-gala i USA avslöjades det att många yngre amerikaner har dålig koll. Återkommande fråga på Twitter.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Mot kock-VM

Svensk kandidat. DN följer Adam Dahlberg under hans jakt på en medalj i Bocuse d'Or.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.