Uppdaterade och sömnlösa

Publicerad 2012-02-14 09:20

Foto: Blend Images / Alamy

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Facebook, Twitter och Instagram – står sociala medier till din tjänst eller är det egentligen tvärtom? Ny forskning visar på uppkopplings­hetsens giftigare sidor.

De ska förenkla och berika vårt liv. Men sällan talas det om framgångshistoriens baksida. Sociala medier har onekligen förenklat kontakten med vänner och nätverk och berikat informationsflödet kvantitativt, men frågan är om användandet av Facebook, Twitter, Instagram och andra sociala medier är ett hjälpande verktyg i första hand eller kanske tvärtom – mest uppslukande?

En ny studie påvisar att sociala medier är mer beroendeframkallande än cigarretter och alkohol. Samtidigt säger läkare och forskare att sociala medier orsakar sömnproblem och stress. I brittiska dagstidningen The Guardian tidigare i veckan presenteras resultat av ny forskning från ett team vid Chicagouniversitetet, som kommit fram till att sociala medier är starkt beroendeframkallande.

Forskningen kan inte klassas som blytung men visar ändå på en tydlig riktning för hur människor i dag hanterar sina nya medievanor. Testgruppen, som bestod av 205 personer, fick under en vecka regelbundet frågan om hur gärna de just nu vill koppla upp sig till något socialt medium, och av de 10 558 svaren var 7 827 akuta begär.

I veckan rapporterade också TT om en undersökning i Ängelholm. Sömnläkaren Gary Badre har intervjuat 260 gymnasieelever och kommit fram till att en tredjedel av dem lider av sömnbrist. Uppkopplingshetsen är en orsak.

– Över 90 procent av eleverna är inne på Facebook flera gånger per dag. Många känner därför ångest eftersom de vill hålla sig uppdaterade hela tiden, säger Gary Badre till TT.

Dan Hasson är stressforskare vid Karolinska institutet och har uttryckt oro för hur sociala medier påverkar vissa människors stressnivåer. Enligt Dan Hasson är sociala medier utmärkta verktyg för att få oss att må bättre – men bara om de används rätt. Det gäller att förstå sitt eget motiv för att man använder dem.

– Somliga hetskollar sin Facebook för att minska sin ångest, vilket skapar en ohälsosam motivation. Känner man sig stressad blir det lätt ett tvångsmässigt sätt att mildra stressen med tvångsmässiga uppdateringar, säger Dan Hasson.

– Tillfälligt kanske man känner sig lugnare, men det är just en tillfällig lindring och snarare nedbrytande på lång sikt. Det är mer effektivt att ta itu med sina problem direkt än att skjuta upp dem, säger han.

Något som börjar som lustfyllt blir problematiskt när grupptryck av olika slag dyker upp, menar Dan Hasson som nämner de direkta belöningar man kan uppleva på exempelvis Facebook och Twitter som opålitliga – det är inte alltid det dyker upp en trevlig kommentar på inlägget eller uppdateringen.

– Det gäller att förstå hur man ska förhålla sig till mediet och förstå vad det kostar. Ofta blir tiden som tillbringas på sådana forum på bekostnad av samliv och vänner. Sociala medier är inte alltid så sociala.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Livsstil

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig.

DN guidar till bröllopsgåvan

Fanns ingen wedding list? Dags att ta fram de små grå cellerna igen. DN Lördag hjälper dig på vägen. Resa till månen och egen vinranka.

Ge bort ett kamerafodral. Som du har virkat själv. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Alamy

”Min son isolerar sig med datorspelen”

Vad kan man göra som förälder när en ung, men vuxen son sitter ensam vid datorn och spelar varje ledig stund? Insidans psykolog ger råd.

Foto: Erik Englund

Kärleken fanns på polisstationen

Många par har funnit kärleken på jobbet. Poliser och läkare är de som oftast gifter sig ”inom yrket”. Yvonne och Kjell fann varandra på stationen. 23 2 tweets 21 rekommendationer

”Flört på jobbet positivt.” Kärlek på jobbet kan vara bra, men fall inte för chefen. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Kärlek i siffror. Jurist eller lärare? Det här är yrkena med flest parförhållanden. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Har du funnit kärleken på jobbet?

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan