Kom i form 2009

Visst hinner du laga nyttig mat

Publicerad 2009-01-25 06:00

Jacob Wismar är kock och lär Moa Herngren hur man planerar, handlar och lagar bra mat på litet längre sikt.

Thomas Karlsson Jacob Wismar är kock och lär Moa Herngren hur man planerar, handlar och lagar bra mat på litet längre sikt.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Du har koll på vad som är nyttigt, och vet hur du borde äta. Men hur ska man komma i gång med den sunda maten? På sin väg mot bättre form mötte DN Söndags testperson Moa Herngren hälsokocken Jacob Wismar som lärde henne laga vardagsmat.

Klart man vet vad som är nyttig mat. Men hur lagar man till den - snabbt? Tja, vill man kunna laga mat på en kvart, då kan man inte börja från grunden varje dag. Halvfabrikat måste till. Men inget färdigköpt. Nej, nej, utan sånt man gör själv. Det som krävs är planering, en hyfsat fast veckomeny, och så att man tar sig litet extra tid en dag i månaden, då man kokar, steker och fryser in, i små portionspåsar, färdiga att ta fram.
- Man måste försöka ligga ett steg före, i stället för att ständigt vara hack i häl, säger kocken Jacob Wismar.

Hälsokock kallar han sig, liksom receptkreatör och matstylist. Laga mat började han göra redan när han gick på högstadiet i Vallentuna.
- Jag bodde nära plugget och gick hem på matrasten och lagade egen mat, det blev godare, man fick det som man ville.

Sen gick han kockgymnasiet i Kristineberg, blev licensierad kostrådgivare, gjorde en avstickare till IT-branschen och jobbade på restauranger. Fast mest har han, tycker han, lärt sig under sin tid som pappa.

Nu har han gett ut boken "Jacobs hälsokök. Mat på en kvart med familjemetoden", en bok där han försäkrar att vem som helst kan fixa en god och garanterat hälsosam middag varje dag på högst en kvart. Och det är för att lära ut detta som han en snöig morgon, fulllastad med råris, linser, kikärter, bulgur, lammkött, kyckling, paprika, lök, vitlök och kryddpåsar ringer på hemma hos Söndags testperson Moa Herngren.
- För det första, säger han och drar på sig kockskjortan, måste man skapa förutsättningar för att kunna laga stora mängder mat.

Det betyder att kyl, frys och skafferi måste rensas från gammal skräpmat. Frukt, lök, citroner och tomater kan förvaras i rumstemperatur i stället för i kylen. Plats måste också finnas att hacka och skära. Jacob tar en snabb inspektionsrunda i Moas inte alltför rymliga kök.
- Är det där allt du har, säger han och drar på munnen åt Moas två mycket små skärbrädor.
Knivar har han tagit med sig själv. Liksom en mixer och fryspåsar. En timer borde han ha tagit med, konstaterar han, för det har Moa ingen.

Nu ska det alltså lagas halvfabrikat på hemmavis - i stora mängder. Kyckling, kött och fisk kan lagas, förpackas i bitar, strimlor eller skivor och förvaras i kyl eller frys. Råris, linser, bönor, kikärter och bulgur kan blötläggas (om det behövs), kokas och frysas in i platta portions-plastpåsar, färdiga att ta fram. Också egna essenser (alltså dressing) kan man blanda av olja, vinäger, citron, vitlök, oliver och kryddor, hälla upp på flaskor och ställa i kylen. Essenserna, som tar två minuter att göra (enligt Jacob) håller sig 3-4 veckor i kylen och kan också användas som marinader. Så slipper man ta fram ingredienser och blanda varje dag.

- Avsätt en dag i månaden och laga så mycket som möjligt, säger Jacob. Då får du en bra grund att utgå från under stressiga vardagskvällar.

Moa ser något tveksam ut - när ska man ha tid till detta?
- Avsätt två timmar i månaden då, säger Jacob, två timmar, det har du tid med. Se det som en tvättid.Bestäm vilken dag du ska göra det, handla hem allt du behöver dagen innan och blötlägg ärter, linser och bönor. Sen tar du ett krafttag, en tisdagskväll kanske, går ut i köket, sätter på bra musik och på med alla plattorna.

Raskt plockar han fram fyra kastruller, spolar i vatten och häller i kikärter (som han blötlagt tidigare), råris, hel bulgur och små linser (som också måste blötläggas minst åtta timmar innan). Slår på gasspisen.
- Nu kokar vi ett helt paket råris under en timme och gör tio femton påsar som du sen kan plocka fram och få färdiga på två minuter.

Fram med lammkött, som skärs i kuber, läggs i kastrull och kokas, 50 minuter. Kycklingbrösten skär Jacob i bitar, lägger på smörpapper på en plåt, strör på litet salt och olivolja, och steker i ugnen i 150 grader.
- Sen fryser vi in dem, helt neutrala, och så kan du plocka fram och använda dem till vad som helst, en sallad eller en gryta eller omelett.

I Moas kylskåp hittar Jacob en rostbiff, som Moa köpte för tre veckor sedan, eftersom hon vet att det är nyttig och bra mat att ha hemma, men som sen blivit liggande eftersom hon inte visste vad hon skulle göra med den.
- Vi tar den också, säger Jacob, bryner hastigt rostbiffen runt om i en stekpanna, saltar och pepprar, stoppar i en köttermometer och lägger den i ugnen när kycklingbitarna är klara. 120 graders värme, tills rostbiffen är 58 grader inuti.
- Den blir perfekt att skära i skivor och så har du två middagar klara där. Det enda du behöver göra är att köpa hem fräscha grönsaker och hacka.

Medan lammbitarna puttrar på spisen och kycklingbitarna svalnar på en plåt slår sig Jacob och Moa ner vid köksbordet. Moa behöver en veckolista för att undvika de dyra impulsköpen, tycker Jacob. Listan ska ange vilken typ av maträtt som ska lagas till varje dag. Sen kan hon variera själva rätterna. När de är klara med listan står det: måndagar: köttfärs. Tisdagar: vegetariskt. Onsdagar: fisk. Torsdagar: husmanskost. Fredagar: skaldjur. Lördagar: kött. Söndagar: soppa.
Sen är det dags att börja skapa maträtterna - alltså att lära sig kombinera de egna halvfabrikaten med färska grönsaker och hemgjorda smakessenser.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Livsstil

Foto: Alamy

Facebook och Twitter – barnens nya droger

Står sociala medier till din tjänst eller är det tvärtom? Ny forskning visar på uppkopplingshetsens baksida. Är mer beroendeframkallande än cigaretter.

Foto: Hanna Persson ”Zelda är idealistisk, svartvit i sitt tänkande och dömande.”

”Zelda ett bokslut över tonåren”

Lina Neidestam ritade en snuskserie om den kåta författaren Nora, nu är hon tillbaka med ett nytt album. Med den andra seriehjältinnan Zelda.

Foto: Emiliano Rodriguez / Alamy Drömmarna är viktiga för att hjärnan ska fungera.

Drömmarna ”lurar” oss att sova

Människor drömmer inte för att vi sover – utan vi sover för att vi drömmer. Det menar neuropsykologen Mark Solms. Hjärnan tror att vi är sysselsatta.

Sömnen återställer hjärnan och minnet. Får lättare att lära oss saker.

Foto: Alexander Mahmoud Suzy Steele får en blomranka på kroppen.

Barnens namn hetast

Trots det stora utbudet av tatueringsstudior i Sverige är vi konservativa när det gäller motiven. Trendmotivet är text – barnens namn.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Remy de la Mauviniere, Javier Galeano, Misha Japaridze, Bertil Ericson / AP, Scanpix

Diktatorernas vapen smids i demokratier

Övervakningslagar i Sverige, EU och USA driver på utvecklingen, säger hyllad nätdebattör och författare. Läs intervjun med Evgeny Morozov

Ericsson utpekat i Iran. Svenska telekomjätten granskad.

Bolag inbjudna till dialog. Handelsministern vill ha svar om avlyssning.

Foto: JW Marriott Marquis Dubai

Världens högsta hotell öppnar snart i Dubai

Dubai har inte tröttnat på höghus, lyx och flärd. Senare i år öppnar världens högsta hotell i metropolen. 355 meter högt och 1.608 rum.

Mot kock-VM

Svensk kandidat. DN följer Adam Dahlberg under hans jakt på en medalj i Bocuse d'Or.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.