Foto: Beatrice Lundborg

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Rojalist - ja visst!

Julia: ”Det är nog inte alltid så roligt att vara prinsessa”

Uppdaterad 2010-04-27 11:45. Publicerad 2010-04-27 09:56

”Vi är hos mormor i Löttorp på sommaren, och sex gånger har jag fått åka till Solliden och uppvakta Victoria på födelsedagen den 14 juli. Vi brukar börja med att plocka blommor på morgonen, och så fixar vi buketter eller ett diadem eller något. En gång hade vi ett halsband, och vi brukar göra en skylt.

Vi åker ner till Borgholm och står utanför grindarna och väntar ungefär en timme, till klockan elva när de öppnar. Då brukar vi kunna få en bra plats längst fram vid avspärrningen. Ibland brukar vi komma i tidningen.

Det är nästan alltid fint väder när Victoria fyller år. Man får vänta länge, för hon går sakta runt och hälsar på alla. Jag brukar säga ”Grattis” när hon kommer fram till mig och sedan fortsätter hon att prata. Hon är snäll och tar sig verkligen tid. Man får ingen känsla av att hon pratar bara för att hon måste.

Vi har mycket gemensamt, jag heter också Victoria, som mellannamn. Precis som kronprinsessan tycker jag om hästar och hundar. Vi har japanska spetsar, Laika och Kalinka, och jag brukar tävla med dem. De har vunnit massor av priser. Jag tillhör Huddinge Hundungdom.

En skillnad mellan Victoria och mig är att hon inte kan bli vad hon vill, hon har krav på sig som inte jag har. Jag vill hålla på med hästar och hundar och kanske ha ett hunddagis.

Det är nog inte alltid så himla roligt att vara prinsessa. Om man är lite ledsen måste man spela glad ändå, och kanske vara med i teve. Alla har koll på vad man gör. Jag skulle inte vilja ha fotografer som ligger i buskarna och väntar på mig. Hon har inget riktigt privatliv, men hon klarar det bra.

Vi har inte pratat så mycket om monarki i skolan. Jag går i nian, och vissa av mina klasskamrater tycker att det är jätteonödigt med kungahuset, men det tycker inte jag. De är en hel familj, och kan bidra mer än en president skulle göra.

Jag tycker det är bra att Victoria bryr sig om handikappade barn, hon är ingen snobb. De handikappade ska också ha roligt, det ser man att hon tycker.

Jag åker gärna till Solliden i sommar igen. Det är roligt nu när Daniel kan komma ut och gå runt med Victoria, förut fick han sitta kvar inne i slottet. Jag tror hon har fattat rätt beslut som valde honom, de passar ihop.”

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Livsstil

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig.

DN guidar till bröllopsgåvan

Fanns ingen wedding list? Dags att ta fram de små grå cellerna igen. DN Lördag hjälper dig på vägen. Resa till månen och egen vinranka.

Ge bort ett kamerafodral. Som du har virkat själv. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Alamy

”Min son isolerar sig med datorspelen”

Vad kan man göra som förälder när en ung, men vuxen son sitter ensam vid datorn och spelar varje ledig stund? Insidans psykolog ger råd.

Foto: Erik Englund

Kärleken fanns på polisstationen

Många par har funnit kärleken på jobbet. Poliser och läkare är de som oftast gifter sig ”inom yrket”. Yvonne och Kjell fann varandra på stationen. 23 2 tweets 21 rekommendationer

”Flört på jobbet positivt.” Kärlek på jobbet kan vara bra, men fall inte för chefen. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Kärlek i siffror. Jurist eller lärare? Det här är yrkena med flest parförhållanden. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Har du funnit kärleken på jobbet?

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan