Väninnorna har huvudrollen i Åsa Mobergs nya bok

Publicerad 2011-11-07 12:53

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Foto: Drago Prvulovic ”Jag har träffat en rad vänner som jag inte har sett på länge och återupptagit kontakter som bröts för länge sedan, säger författaren Åsa Moberg.

Bra vän kan man vara med många – men äkta väninnor växer inte på träd. Det ­menar författaren Åsa Moberg, som skrivit en bok om väninneskap. Finns det en skillnad ­mellan att vara vän eller väninna?

Det finns många egenskaper som utmärker väninnor, tycker Åsa Moberg. Hon har precis har kommit ut med boken ”Väninnorna och jag”, som handlar om ”väninneskap” – ett ord som inte ens finns. Värsta sortens väninna har en dold agenda, försöker sno ens man och kan absolut inte umgås med fler än en åt gången. Den bästa sorten blir en förtrolig vän för livet som önskar en allt gott, menar Åsa, som vid 62 års ålder har fler väninnor än någonsin tidigare.

– Nu har jag hur många som helst. I arbetet med boken har jag träffat en rad vänner som jag inte har sett på länge och återupptagit kontakter som bröts för längesedan. Det har varit väldigt, väldigt positivt för mig. Det är något särskilt att som vuxen möta människor som kände en när man var liten, säger Åsa.

Boken kom till efter att en nära vän till Åsa väckt frågan om hur man behåller sina vän­innor och hur man umgås med flera av dem samtidigt utan att det blir kons­tigt. Den handlar om konsten att vara väninna, hur väninneskapet uppstår, utvecklas och ibland rinner ut i sanden och vad som händer när avundsjukan kommer in i bilden.

– Bra väninneskap är mycket djupare och mer förtroligt och nära än vänskap. Det innebär att man har totalt förtroende för varandra. Det är viktigt att man känner att det är en person som inte vill en illa. Kvinnor har ofta en dold agenda, de kan säga en sak och göra en annan, säger Åsa.

I boken har Åsa intervjuat åtta nära vän­innor: Simone Aschberg, Ulla Ginsburg, Gunilla Boëthius, Märta Tikkanen, Birgitta Stenberg, Amelia Adamo, Margareta Rye och Stoika Hristova. Simone och Ulla umgicks Åsa med i gymnasiet, de andra har hon lärt känna i vuxen ålder. Men att umgås med mer än en väninna åt gången har inte varit lätt.

– Det har varit ett stort problem i mitt liv. Många känner igen sig i att inte kunna umgås tre väninnor samtidigt, säger Åsa.

Det går att ha något som liknar en vän­innerelation till en man också, det vet Åsa som länge var nära vän med en man på jobbet. Deras relation var speciell och hon kände sig utvald. Till honom kunde hon anförtro sig, men han lättade aldrig sitt hjärta för henne. Det spelade inte så stor roll, han förblev en kär vän. Väninnor förblir väninnor om de ser till att träffas då och då, tycker hon.

– Man måste helt enkelt uppfinna anledningar till att träffas, trots att man egentligen inte har det. Och så ska man tänka varma tankar om varandra.

Britta Lundgren är professor i etnologi vid Umeå universitet. För 16 år sedan skrev hon ”Den ofullkomliga vänskapen”, en bok som fortfarande refereras när vänskap kommer på tal i medier. Hon menar att man måste vara försiktig med att säga att det finns absoluta skillnader mellan kvinnors vänskap och annan sorts vänskap.

– Man ska passa sig för att säga att kvinnor har en särskild sorts vänskap, att de har särskilda egenskaper som män inte har. Jag tycker inte att det stämmer. Vänskap söker likhet på olika sätt, som könslig gemenskap, att man är singel, delar samma politiska värderingar eller liknande. Om ett särskilt väninneskap uppstår så bygger detta på att man delar samma kvinnliga villkor, säger Britta Lundgren.

Det finns väldigt lite forskning om vänskap. En av anledningarna är att forskare har svårt att komma vänskapen in på livet. Det finns så många hemligheter som människor har svårt att tala om.

– Det behövs en viss tillvänjning för att kunna prata om sitt vardagsliv, vad man gör tillsammans till exempel. Folk svarar generellt i stället, om hur man ska vara för att vara en bra vän. Det är svårt att forska kring, säger Britta.

– Vänskap är på flera sätt mer komplicerad än kärlek. Den har till exempel inga synliga sociala markeringar för olika stadier som det finns för kärlek och äktenskap.

Vänskap mellan män skiljer sig inte så mycket från kvinnors sätt att vara vänner som man kan tro, särskilt inte bland yngre i dag, menar Britta.

– Den kan skilja sig till innehåll och form, men det behöver inte betyda någon skillnad i kvaliteten. Bra vänskap sägs ju ofta vara att man kan prata med varandra om allt, men en del människor uppskattar en tyst vänskap, där man inte pratar om allting. Det är inte så enkelt som att djup vänskap är god och att en vänskap som baserar sig mera på aktiviteter är dålig.

Människors vänskapsband har förändrats på många sätt sedan Britta kom ut med sin bok om vänskap 1995. Då var telefonen ett viktigt verktyg för att upprätthålla kontakten med sina vänner – nu finns en oändlig ström av sociala medier som Facebook och Twitter där folk håller tät kontakt med många i stället.

– Vi håller oss uppdaterade om vad and­ra har för sig på ett annat sätt numera. Det är allt färre som springer på varandra efter att inte ha hörts av på tio år.

Samtidigt måste man fundera på hur man värderar olika sorters vänskap.

– Vi har fler sporadiska och tillfälliga relationer som glimrar till ibland. Men glimret kan vara väldigt värdefullt även om man inte upprätthåller kontakten över en längre tid, säger Britta Lundgren.

Läs mer: Röster om väninneskap

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Livsstil

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig.

DN guidar till bröllopsgåvan

Fanns ingen wedding list? Dags att ta fram de små grå cellerna igen. DN Lördag hjälper dig på vägen. Resa till månen och egen vinranka.

Ge bort ett kamerafodral. Som du har virkat själv. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Alamy

”Min son isolerar sig med datorspelen”

Vad kan man göra som förälder när en ung, men vuxen son sitter ensam vid datorn och spelar varje ledig stund? Insidans psykolog ger råd.

Foto: Erik Englund

Kärleken fanns på polisstationen

Många par har funnit kärleken på jobbet. Poliser och läkare är de som oftast gifter sig ”inom yrket”. Yvonne och Kjell fann varandra på stationen. 23 2 tweets 21 rekommendationer

”Flört på jobbet positivt.” Kärlek på jobbet kan vara bra, men fall inte för chefen. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Kärlek i siffror. Jurist eller lärare? Det här är yrkena med flest parförhållanden. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Har du funnit kärleken på jobbet?

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan