Nätdejting allt vanligare

Publicerad 2012-02-06 10:48

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Internetdejting är numera det näst vanligaste sättet att träffa sin partner på. Åtminstone i USA. Men den som tror sig kunna hitta sin själsfrände med hjälp av datorn hugger i sten.

Amors pilar har blivit digitala, skriver en grupp forskare vid University of Rochester i USA.

Efter en omfattande genomgång av forskning på området kan de konstatera att nätet nu gått om både krogen och jobbet som de ställen där kärlekstörstande kvinnor och män oftast träffar sin partner på. Bara "via vänner" slår numera nätet.

Att nätpartners är vanliga även i Sverige visar en undersökning som Sifo gjorde 2009 på uppdrag av dejtingföretaget match.com. Enligt denna hade 23 procent av drygt 1 000 tillfrågade mellan 25 och 60 år träffat sin partner på nätet.

Den matchning som företagen erbjuder ger de amerikanska forskarna dock inte mycket för. De kunde inte hitta en enda studie som visar att de matematiska algoritmer som företagen erbjuder verkligen fungerar.

I stället ligger förklaringen till framgången i tillgången till information, skriver de och citerar en manlig nätdejtare: "Var annars kan du inom loppet av 20 minuter titta på och kommunicera med 200 kvinnor som alla är singlar och vill dejta?"

Studien publiceras i tidskriften Psychological Science in the Public Interest.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Livsstil

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig.

DN guidar till bröllopsgåvan

Fanns ingen wedding list? Dags att ta fram de små grå cellerna igen. DN Lördag hjälper dig på vägen. Resa till månen och egen vinranka.

Ge bort ett kamerafodral. Som du har virkat själv. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Alamy

”Min son isolerar sig med datorspelen”

Vad kan man göra som förälder när en ung, men vuxen son sitter ensam vid datorn och spelar varje ledig stund? Insidans psykolog ger råd.

Foto: Erik Englund

Kärleken fanns på polisstationen

Många par har funnit kärleken på jobbet. Poliser och läkare är de som oftast gifter sig ”inom yrket”. Yvonne och Kjell fann varandra på stationen. 23 2 tweets 21 rekommendationer

”Flört på jobbet positivt.” Kärlek på jobbet kan vara bra, men fall inte för chefen. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Kärlek i siffror. Jurist eller lärare? Det här är yrkena med flest parförhållanden. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Har du funnit kärleken på jobbet?

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan