Foto: Beatrice Lundborg

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Birger Östberg gick från V till lobbyn

Publicerad 2010-07-04 06:00

Birger Östberg var Gudrun Schymans förtrogne. Nu hjälper han Röda korsets ungdomsförbund.

Westander är ett pr-företag med lokaler vid Medborgarplatsen i Stockholm. Alla sitter i ett landskap med högt i tak, stora fönster och med mötesrum grupperade runt om. Ett fotbollsspel försöker slå an en lekfull ton i entrén.

I ett av mötesrummen, på var sin sida av bordet, träffar Birger Östberg, 41, ordföranden i Röda korsets ungdomsförbund Martina Anlér, 28, och förbundets kommunikatör Simon Brouwers, 24.

Birger Östberg har inget riktigt kundmöte inbokat just de dagar vi gör reportage. Men detta är ganska nära. Byrån erbjuder intresserade gratis rådgivning och detta kan vara början till en professionell kundrelation.

– Jag är som Bengt Westerberg, säger Marina Anlér, fast för Röda korsets ungdomsförbund. Jag är förtroendevald och jobbar heltid. Vi har funnits sedan 1920 och har åtta tusen medlemmar. Det finns femton anställda. Vi planerar att åka till Almedalen.

Birger Östberg berättar att han jobbat på Westander sedan 2005 och att företaget grundades fem år tidigare.

– Vi jobbar med publicitet och påverkan och redovisar öppet alla kunder. Många av våra konsulter har ett ideellt engagemang vid sidan om. Vi har en uttalad policy om att bara åta oss uppdrag som vi sympatiserar med.

Martina Anlér vill ha råd om hur organisationen ska få unga förstagångsväljare att engagera sig för en human flyktingpolitik. Birger Östberg vrider sig lite avvärjande.

– Det är för allmänt uttryckt. Vilket är ert mål? Vad kan skapa nyhetsmaterial i medierna?

– Ungdomarna skulle kunna ställa frågor till lokalpolitiker om flyktingpolitik, säger Martina Anlér, och se vilka svar som gynnar ett humant och rättssäkert mottagande och vilka som inte gör det. Och gå med svaren till lokala medier. Det kan skapa diskussion och engagemang hos andra ungdomar.

– Men vilken är er huvudfråga? säger Birger Östberg.

– Det är att även papperslösa barn ska ha rätt till skola och så bättre villkor för de ensamkommande flyktingbarnen, att de inte ska skickas tillbaka till misär på till exempel Malta bara för att det var det första EU-landet de kom till. Och så vill vi att alla kommuner ska ta emot ensamkommande flyktingbarn. Vi driver redan en sådan kampanj på vår hemsida.

– Ni kan bara driva en huvudfråga, säger Birger Östberg. Politikerna måste förstå vad det är ni vill att de ska göra och var pengarna finns. Ju mer konkret och tydligt, desto större möjlighet till framgång för er.

– Vi måste alltså ha en lösning? säger Martina Anlér.

– Ja, svarar Birger Östberg. Det är mycket lättare att engagera sig i något tydligt som: ”Röda korsets ungdomsförbund vill att alla kommuner ska ta emot minst fem ensamkommande flyktingbarn under 2011.”

Birger Östberg talar om vägen till en lyckad kampanj. Om all användbar statistik som säkert finns hos Migrationsverket och som kan bli nyheter i lokala medier med hjälp av medlemmar på orten. De kan skriva debattartiklar:”Alla kommuner i Västerbotten bör ta emot….”

– Ni ska härma mediernas stil när ni skriver ett pressmeddelande. Många redaktioner är underbemannade och blir glada när de får material. En bra nyhet får antagligen också genomslag i sociala medier.

Men först av allt anser Birger Östberg att man ska göra ett grunddokument, en rapport på fem till tio A4-sidor som lyfter fram de egna förslagen och bemöter motståndarnas argument. Den ska kunna delas ut till politiker, journalister och medlemmar. Den ska ha med alla grundfakta.

Ett annat råd är att göra en egen undersökning antingen utförd av medlemmar eller med hjälp av ett opinionsföretag. Det kostar ungefär 10 000 kronor för en fråga ställd till ett statistiskt riktigt urval på tusen personer.

Martina Anlér vill ha råd inför Almedalsveckan. Birger Östberg nämner sådant som att boka möten, med som i ungdomsförbundets fall, migrationsministern Tobias Billström.

– Men var beredd, du möter honom kanske spontant i en lunchkö och då ska du ha budskapet formulerat på tio sekunder. Glöm aldrig att han har en massa andra grunder att fatta beslut på än du har. Som principen om det kommunala självbestämmandet. Det är inte så lätt att tvinga kommuner.

– Pressa inte, tillägger Birger, Billström ska inte känna sig obekväm i ditt sällskap. Då lyssnar han inte.

Birger Östbergs bästa råd har han inte alltid lyckats följa själv. Det är att ställa första frågan på seminarier och presskonferenser.

– Jag har tvekat för mycket och inte hunnit med. Men är man snabb kan den fråga man själv driver dominera en stor del av frågestunden.

Jag ringer upp Martina Anlér några dagar senare. Hon kan tänka sig att mer varaktigt ha kontakt med en pr-byrå. Om organisationen har råd med timkostnaden, som hos Westanders är 1 600 kronor per konsulttimme.

– Det lockade mig att Birger kom med så många råd om sådant vi kan lära oss göra själva för att spara pengar.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Livsstil

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig.

DN guidar till bröllopsgåvan

Fanns ingen wedding list? Dags att ta fram de små grå cellerna igen. DN Lördag hjälper dig på vägen. Resa till månen och egen vinranka.

Ge bort ett kamerafodral. Som du har virkat själv. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Alamy

”Min son isolerar sig med datorspelen”

Vad kan man göra som förälder när en ung, men vuxen son sitter ensam vid datorn och spelar varje ledig stund? Insidans psykolog ger råd.

Foto: Erik Englund

Kärleken fanns på polisstationen

Många par har funnit kärleken på jobbet. Poliser och läkare är de som oftast gifter sig ”inom yrket”. Yvonne och Kjell fann varandra på stationen. 23 2 tweets 21 rekommendationer

”Flört på jobbet positivt.” Kärlek på jobbet kan vara bra, men fall inte för chefen. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Kärlek i siffror. Jurist eller lärare? Det här är yrkena med flest parförhållanden. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Har du funnit kärleken på jobbet?

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan