Bruce Springsteen

Poeten som blev kung på kollektivgung

Publicerad 2009-05-31 10:26

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

När Bruce Springsteen ger tre spelningar på Stockholms Stadion nästa helg är det som ett av rockens största arenafenomen. Men för DN Söndags Niklas Ekdal kommer han alltid att vara den förtvivlade viskningens, snarare än de grandiosa gesternas man.

Under andra halvan av 70-talet tillbringade jag somrarna inklämd i baksätet på en risig Mercedes, åkandes, till någon folkpark i gränstrakterna mellan Östergötland och Småland. Horn, Valö, Storebro, Gamleby, Malexander – fylleslagen avlöste varandra som S:t Petersburgs baler i en gammal rysk roman.

I ena handen hade man en cigarrett och i den andra en milkshakemugg. Kriteriet på korrekt doserad dryck var att bottenplattan släppte inom en timme, när limmet i muggen löstes upp.

Ur folkhälsosynpunkt var det kanske inte optimalt, men däremot musikaliskt. För det här var en tid när allt det bästa strålade samman, på just de där dammiga vägarna.
Stapelvaran var rockabilly som Matchbox och sextiotal som Dylan, Creedence och Kinks. Progg och punk vägde upp red-neck-tendenserna med knivskarp samtidskänsla – Nationalteatern, Sex Pistols – medan allt det bästa från decenniet fanns med som reservproviant: Clash, Jam, Queen, Zeppelin, J Geils.

Livet var ett romantiskt kalejdoskop, där man kunde vrida fram en ny stämning med ett tryck på kassettbandspelaren. Men det fanns bara en sång som verkligen handlade om oss, och som vi skrålade på varje resa.

”Thunder Road” med Bruce Springsteen.
”What else can we do now, except roll down the window and let the wind blow back your hair.”

Den var som skriven för hemresan från Hycklinge Folkets park klockan fyra en sommarmorgon, när solen bubblade upp ur Åsunden och man inbillade sig att man just hade mött sitt livs kärlek.

Till drömmarnas ”Thunder Road” i New Jersey åkte all världens tonårsdesperation, kärlekstörst, frihetslängtan och småstadsångest för att lägga sig ner och dö.

När jag senare i livet flyttade till Stockholm eller kom till New York kunde jag aldrig förstå varför Springsteen var så stor där. Han borde ju vara obegriplig för asfaltbarnen, som aldrig begåvats med den där underbara grusvägen att längta bort ifrån.

Redan 1980 började finsmakarna kliva ur hans Cadillac och tacka för skjutsen. När ”The river” dånade i varje bergssprängare det året skrev Mats Olsson, eller om det var Erik Hörnfeldt, i Expressen att det var slut med The Boss och att ljuset nu kom från England:
”Medan Springsteen sitter och gråter i baksätet på sin limousin går Paul Weller (i The Jam) ut bland riktiga människor.”

Det var en hård dom, men inte alldeles orättvis. Bruce skulle skala bort det pompösa stompet en gång till, med den akustiska, fantastiska ”Nebraska” 1982, men sedan slog han igenom på allvar som det arenafenomen han förblivit i ett kvarts sekel.

Vi förlorade en poet och vann en världsmästare i kollektivgung.
Ullevi 1985 är och förblir den svettigaste rockkonsert jag någonsin har varit på. Springsteen har sedan dess tagit rocken till samma nivå som Ronaldo och Messi har tagit fotbollen – megaformatets – men för mig kommer han alltid att vara den förtvivlade viskningens, snarare än de grandiosa gesternas man.

”Well now, I’m no hero that’s understood. All the redemption I can offer, girl, is beneath this dirty hood.”

Kanske var det oundvikligt att han skulle vandra den vägen. En så briljant liveartist, med så många allsångsvänliga låtar om längtan efter gemenskap – det hade varit slöseri att inte frälsa den stora publiken med dessa oförglömliga väckelsemöten.

Om diktaren toppade för trettio år sedan är väckelsepredikantens bästa tid 2009. Detta blev året när en historisk politiker uttalade de lika historiska orden:

”Anledningen till att jag kandiderar som president är att jag inte kan vara Bruce Springsteen.”

Utan att överdriva ett dugg skulle man kunna säga att det var Springsteen som besegrade George W Bush. När den oreflekterade Texaspatriotismen kulminerade efter 11 september 2001 dämpade Bruce känslostormen med ”The rising”, en dånande lågmäld hyllning till ett helt annat USA än marinkårens, vattentortyrens och de orangea fångdräkternas.

Springsteen lyfte Barack Obamas kampanj, han spelade på presidentens installation och han stod för pausunderhållningen vid årets Super Bowl. Större än så blir ingen artist i den här världen.

Och nu kommer han till Sverige, med polarna i E Street Band. Det är förstås en gåva från himlen, även om de bästa sittplatserna kostar tre tusen spänn.

Springsteens senaste kontrakt på sju skivor för Columbia Records är värt 110 miljoner dollar, och då är ändå konserterna den stora inkomstkällan. Vid det här laget har The Boss lite mer att erbjuda sin käraste än hästkrafterna under en skitig motorhuv, men i en grundläggande mening har han ändå lyckats hålla stilen som arbetargrabb.

Efter en kort tids förvirring på 80-talet, ett havererat giftermål med den obligatoriska fotomodellen och lite för mycket bodybuilding, vände han lyckligt åter till melankolin och rötterna. Den senaste plattan, ”Working on a dream”, är lika späckad med ouppfylld längtan och olycklig kärlek till Amerika som någonsin ”Born to run eller ”Dark­ness on the edge of town”.

I Bruce Springsteens sällskap är det alltid okej att vältra sig i den mest mänskliga av känslor – drömmen om något större. Som i den desperata slutklämmen av Thunder Road:
”It’s a town full of losers, I’m pulling out of here to win.”

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Livsstil

Foto: Blend Images / Alamy

Uppdaterade och sömnlösa

Står sociala medier till din tjänst eller är det tvärtom? Ny forskning visar på uppkopplingshetsens baksida. Beroende som liknar alkoholism.

Foto: Hanna Persson ”Zelda är idealistisk, svartvit i sitt tänkande och dömande.”

”Zelda ett bokslut över tonåren”

Lina Neidestam ritade en snuskserie om den kåta författaren Nora, nu är hon tillbaka med ett nytt album. Med den andra seriehjältinnan Zelda.

Foto: Emiliano Rodriguez / Alamy Drömmarna är viktiga för att hjärnan ska fungera.

Drömmarna ”lurar” oss att sova

Människor drömmer inte för att vi sover – utan vi sover för att vi drömmer. Det menar neuropsykologen Mark Solms. Hjärnan tror att vi är sysselsatta.

Sömnen återställer hjärnan och minnet. Får lättare att lära oss saker.

Foto: Alexander Mahmoud Suzy Steele får en blomranka på kroppen.

Barnens namn hetast

Trots det stora utbudet av tatueringsstudior i Sverige är vi konservativa när det gäller motiven. Trendmotivet är text – barnens namn.

Foto: Alamy

”Måste jag förlåta henne för att må bra?”

Lotta växte upp med en elak mamma som ständigt hindrade henne i livet. Nu i vuxen ålder vill hon släppa taget. Insidans expert svarar.

Mer från förstasidan

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Foto: Scanpix

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Sveland.

Pär Ström: Feministerna har inte kunnat hantera sin framgång.

Maria Sveland: Hatet som gör mig politiskt deprimerad.

Foto: DN/Scanpix

Bopriserna stiger – lägenheter mest

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Webb-TV

Keso-cover kan ge en grammis

Gruppen Eratos keso-cover av Robyns låt, Call your girlfriend, har visats mer än 1,5 miljoner gånger på YouTube. Årets innovatör.

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Mot kock-VM

Svensk kandidat. DN följer Adam Dahlberg under hans jakt på en medalj i Bocuse d'Or.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.