SOLLIDEN.
Solen lyser lite tveksamt över Solliden, vars trädgård blommar vackert av rosor och lavendel, skriver DN:s Cecilia Jacobsson från Solliden på Öland.
Mässingsorkestern har stämt upp utanför det vita sommarslottet. Nyss åkte drottning Silvia förbi i en röd bil. För Julia och Oliva Hultkvist har väntan på dagens födelsedagsbarn varit lång. De kom redan vid niotiden i morse för att stå först i kön när biljetterna började säljas klockan 11.
Nu har de placerat sig längst framme vid avspärrningen runt slottet på var sin praktisk stol. Flickorna är 14 respektive 10 år gamla men redan Victoria-veteraner.
- Jag har uppvaktat henne sex gånger, säger Julia, som har med sig ett fint plakat och en extra blomsterkrans som hon hoppas att födelsedagsbarnet ska vilja ha.
- Jag har varit här två gånger, säger lillasyster Olivia.
Det är ingen tvekan om vad de är mest nyfikna på i dag: om Daniel Westling kommer att vara med, förstås.
- Hoppas, säger Julia.
- Det är så roligt att de har förlovat sig.
Mormor Gertrud Dahlgren har följt med flickorna till Solliden.
- Vi har sommarstuga i Löttorp, så jag åker gärna med hit säger hon.
Men kanske är det ändå sista gången? Nästa år är Victoria nygift och kanske vill fira sin födelsedag på annat sätt.
- Det får man förstå i så fall, säger Gertrud Dahlgren.
Vid ettiden var köerna vid ingången mer än hundra meter långa, och det fylls på med folk hela tiden.