Blommorna är plockade, majstången är klädd. Midsommarlunchen är framdukad och dansen pågår för fullt. ”Midsommar finns för att man ska dansa”, säger Ikram Haji Omar, 6, som firar på förskolan Stormhatten i Tensta.
Ute vräker regnet ned och förskollärarna på Stormhatten i Tensta, norr om Stockholm, skrockar godmodigt att det allt är ett riktigt typiskt midsommarväder.
Den nyklädda midsommarstången har fått flyttas in i samlingsrummet på förskolan och alla åldersgrupper av barn har trängt ihop sig för att få till ”Små grodorna” och ”Karusellen” på det begränsade utrymmet. Hand i hand går dansen åt ena hållet och åt andra hållet, med en trummande pedagog med äkta blomsterkrans på hjässan som takthållare.
– Man dansar och sjunger och blir glad, förklarar Fatima Alzahrah Aldaheri, 6 år.
Det är dagen före midsommarafton, men för många av barnen på Stormhatten är förskolans firande det enda för året. De har förberett sig länge, gjort kransar av färgglatt papper, målat svenska flaggor i ansiktet och plockat blommor att klä midsommarstången med.
– Vi ska inte göra något i morgon, tror jag. Jag vet inte riktigt vad midsommar är. Men det är kul! säger Waris Hussein, 5 år.
Enligt Vi i Villas senaste villapanelundersökning, där drygt 4 000 svenska villaägare deltagit, är matjessillen storfavoriten hos svenskarna till midsommar. 33 procent av de tillfrågade angav matjen som favorit bland sillsorterna. På andra plats kommer inlagd sill med 17 procent, följd av löksill som fick 11 procent av rösterna. Drygt 13 procent av svenskarna angav samtidigt att de inte äter sill alls.
Till dem hör Stormhattens barn, i alla fall just i dag. Midsommarlunchen består i stället av panerad fisk, kycklingvingar, kycklingköttbullar och annat smått och gott.
En annan undersökning utförd på uppdrag av Bärfrämjandet visar att 96 procent av alla svenskar kommer att äta jordgubbar under midsommar. Under helgen mumsar svenska folket i sig över 2 miljoner liter jordgubbar. Turligt nog har den varma våren sett till att jordgubbsbeståndet är rikt och räcker åt alla, låter branschen hälsa.
På Stormhatten äter man i stället vindruvor till efterrätt.
– Det är det godaste, säger Ayub Youssef och springer ett glädjevarv kring midsommarstången.