Veckan

#vecka 46: Nu är det jul igen - i reklampausen

Publicerad 2011-11-21 11:13

Skärmpdump: Youtube Nya reklamfilmer från Argos, Mark & Spencer och John Lewis samt en tillbakablick på svenska Aladdin från Youtube.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Snyft, myspys och bjällerklang. När reklamkampanjerna klär sig i tomteskrud är julen här. Filmerna som fångar julen bäst får miljonpublik och hyllningskörer på nätet.

På Twitter har det i veckan rasat in glädjerop då Coca-Colas årliga julkreklam just börjat sändas på tv i England och USA, och ska man tro kommentarerna betyder det bara en sak: nu är julen här. Bland årets mest omtalade reklamfilmer med jultema, som aktivt söks upp på Youtube av julhungriga världen över, är Sky-tv's avancerade reklam för sina julfilmer, butikskedjan Marks & Spencers kampanj där deltagarna från X-Factor sjunger "When you wish upon a star" till en knastrande brasa, och framför allt konkurrenten John Lewis nya snyftreklam. Filmen där en pojke otåligt inväntar julen till tonerna av en avskalad cover på The Smiths "Please, please, please", kostade visserligen över 50 miljoner kronor att producera, men har redan över två miljoner visningar på Youtube och ett enormt stöd i sociala medier.

- Det är inte alls konstigt. Reklam har blivit ett naturligt inslag i jultraditionen, den hjälper till att bygga upp förväntningar för julen. Man kan tycka vad man vill om Coca-Cola som varumärke, men deras reklamkampanjer har verkligen definierat vår västerländska jul, med tomten, färgerna och lastbilarna, säger Glen Ekelund, ämnesansvarig för reklamutbildningen på Berghs School of Communication i Stockholm.

I Sverige har julreklam just börjat smyga sig in i tv-rutan, men sällan är det lika påkostat som i England och USA.

- I USA är man bäst när man är störst och starkast. Engelsmännen föredrar att bygga sin kommunikation på att man inte är mer än någon annan. I Sverige ägnar vi oss mest åt att vara roliga på andras bekostnad. Vi har också en reklam präglad av Ingemar Bergman och Lars Norén, det är tragikomiskt och vi skojar om att träffa svärmor på juldagen, säger Glen Ekelund, som nämner tidigare års reklamfilmer för chokladasken Aladdin som goda exempel på typiskt svenska julreklamfilmer.

I veckan ägnades en artikel i brittiska dagstidningen The Guardian till att utreda julreklamens betydelse. Där kallas den för "den stora lögnen i hjärtat av brittisk kultur". För hur förtrollande reklamfilmerna än må vara har de ändå alla samma avsikt: få oss att shoppa. Bland de reklamhyllande inläggen på Twitter står en engelsk kvinnas kommentar ut och sätter spiken på vad vi älskar att blunda för: "julreklam = panksäsongen är på väg".

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Livsstil

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig.

DN guidar till bröllopsgåvan

Fanns ingen wedding list? Dags att ta fram de små grå cellerna igen. DN Lördag hjälper dig på vägen. Resa till månen och egen vinranka.

Ge bort ett kamerafodral. Som du har virkat själv. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Alamy

”Min son isolerar sig med datorspelen”

Vad kan man göra som förälder när en ung, men vuxen son sitter ensam vid datorn och spelar varje ledig stund? Insidans psykolog ger råd.

Foto: Erik Englund

Kärleken fanns på polisstationen

Många par har funnit kärleken på jobbet. Poliser och läkare är de som oftast gifter sig ”inom yrket”. Yvonne och Kjell fann varandra på stationen. 23 2 tweets 21 rekommendationer

”Flört på jobbet positivt.” Kärlek på jobbet kan vara bra, men fall inte för chefen. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Kärlek i siffror. Jurist eller lärare? Det här är yrkena med flest parförhållanden. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Har du funnit kärleken på jobbet?

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan