Veckan

#vecka 45: Tvära kast i kulturvärlden

Publicerad 2011-11-14 12:33

Foto: Paul Hansen, Carl-Johan Söder/SVT, Henrik Montgomery/Scanpix Andreas Wilson är inte bara skådespelare, han driver juicebar också. Helena Bergström ska bli programledare i Melodifestivalen och författaren Björn Ranelid sångare i samma program.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I kultursfären har dubbla karriärer blivit accepterat. I veckan offentliggjordes ­ytterligare en omsadling.

Det är dags att vända blad, som vår konung skulle ha sagt. När en av finkulturens fanbärare, Björn Ranelid, i veckan aviserade sin senaste avsikt: att sjunga i Melodifestivalen, bevisade han exakt vad som präglar dagens kultursfär. Nämligen att det är dags att göra något nytt. Björn Ranelid kommenterade sitt extraknäck som schlagerartist i Sydsvenskan med orden: ”Något liknande har aldrig tidigare hänt i svensk litteraturhistoria.” Det må vara sant, men Björn Ranelid är ändå inte ensam.

E-Type tänker likadant. Technovikingen, som just nu är aktuell med sin medverkan i TV 4:s ”Så mycket bättre”, öppnade förra veckan krogen Aifur i Gamla stan. Han sjunger eurotechno på dagarna och säljer mjöd på kvällarna. Helena Bergström hakar också på: från skådespelare, till regissör, till att nu bli programledare för Melodifestivalen. Multiverksamhet är onekligen modeordet för dagens kulturstjärnor.

I USA ser man det ännu tydligare, hur artister och skådespelare vill visa sig mångfasetterade: sätter sina namn på parfymer, blandar skådespelar- och musikkarriärer, köper hotell och krogar som om deras liv var ett Monopolspel. I Sverige kan fenomenet tyckas vara mer modest. Popartisten Annika Norlin utbildar sig till psykolog, Salem Al Fakir blir författare och Eskobar-gitarristen Fredrik Zäll släpper en kokbok.

Behovet av att syssla med flera saker samtidigt genomsyrar dagens kulturkår. Skådespelaren Andreas Wilson, känd från filmen ”Ondskan” (2003), öppnade nyligen baren Juiceverket i Vasa­stan i Stockholm.

– Jag är rastlös som person och som skådespelare är det mycket dödtid mellan projekten, så jag hade länge funderat på att också göra något annat, säger han.

För Andreas Wilson är det viktigt att ”aktivera olika delar av hjärnan och kreativiteten”, säger han, och menar att han bara ser fördelar med att driva två verksamheter parallellt.

– När jag växte upp såg jag mina föräldrars generation arbeta och för dem var det självklart att bara arbeta med en sak, men det där har luckrats upp och nu kan även skådespelare ha dubbla karriärer. Att jag är känd från något annat har bara hjälpt min nya verksamhet, säger Andreas Wilson.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Livsstil

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig.

DN guidar till bröllopsgåvan

Fanns ingen wedding list? Dags att ta fram de små grå cellerna igen. DN Lördag hjälper dig på vägen. Resa till månen och egen vinranka.

Ge bort ett kamerafodral. Som du har virkat själv. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Alamy

”Min son isolerar sig med datorspelen”

Vad kan man göra som förälder när en ung, men vuxen son sitter ensam vid datorn och spelar varje ledig stund? Insidans psykolog ger råd.

Foto: Erik Englund

Kärleken fanns på polisstationen

Många par har funnit kärleken på jobbet. Poliser och läkare är de som oftast gifter sig ”inom yrket”. Yvonne och Kjell fann varandra på stationen. 23 2 tweets 21 rekommendationer

”Flört på jobbet positivt.” Kärlek på jobbet kan vara bra, men fall inte för chefen. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Kärlek i siffror. Jurist eller lärare? Det här är yrkena med flest parförhållanden. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Har du funnit kärleken på jobbet?

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan