Belgisk choklad, persiska pistagenötter och drypande lönnsirap – lyxglassarna är fullproppade med godsaker som svenskarna har svårt att motstå. Dyrare glass tillverkad av riktig grädde lockar allt fler.
De exklusiva glassorterna breder ut sig i frysdiskarna och fyra av tio svenskar äter så kallad lyxglass minst varannan vecka, enligt en undersökning som glassföretaget Häagen-Dazs låtit göra.
Lyxglass, ansåg deltagarna, är dyrare glass, ofta med en hög fetthalt, gjord på naturliga råvaror. Glassens varumärke spelade också stor roll.
Enligt marknadschefen för Djurgårds glace Torbjörn Alevad, som arbetet med högklassiga glassar i snart 20 år, är det den äkta grädden som är avgörande.
– Lyxglassen innehåller riktig grädde och mycket mindre luft än en billighetsglass. Det ska vara äkta råvaror, inga tillsatser eller färgämnen, säger Alevad.
Enligt honom är det intresset för den riktigt exklusiva glassen som ökar mest.
– Fler människor blir mer intresserade av att få en ordentlig smakupplevelse, säger han.
Svenskarna i undersökningen svarade mycket riktigt att smaken var det viktigaste då de åt glassen, därefter kom känslan av att njuta av lite lyx. En av fem åt lyxglass när de hade lite ”egen tid”.