Erik Olsson, barchef på restaurang Pontus i Stockholm, har komponerat denna härliga juldrink med smak av kanel och blodapelsin. Drinken kräver lite pyssel ett par dagar i förväg, men det är det värt.
Smaken är förstärkt med en aning limefrukt. Citrusaromerna ger en julig ton och förvandlar samtidigt kanelens tomtegrötsassociationer till en känsla av fruktig peppar.
Då förarbetet med spriten och sockerlagen är gjort är drinken lättblandad. Har du ingen iskrossmaskin hemma, lägg några isbitar i en kökshandduk och krossa dem med hammare eller dylikt. Var inte snål med bitarna, hela glaset ska fyllas med råge.
Servera drinken med avklippta sugrör så känner du fina dofter av kanel och apelsin samtidigt som du dricker den friska drinken. Passar både före eller efter julbordets frestelser liksom vid alla andra juliga tillfällen. Lägg en kanelstång i sockerlag och ta bort rommen om du vill testa en alkoholfri blodapelsin- och kaneldrink.