DN:s vinexpert Bengt-Göran Kronstam har letat fram de godaste vinerna i Sommar-Sverige. I listan hittar du en aptitretande blandning av prisvärda storsäljare, fräscha årgångsviner och en och annan doldis som kan vara värd att sätta korkskruven i.
Låt oss börja kalaset med ett glas mousserande. Storsäljaren Rotari Rosé (nr 7701, 99 kr) kommer nu i ny årgång. Vänligt nog har man hoppat över nolltreorna som inte höll sedvanlig klass, på grund av en mycket varm sommar, och vinet smakar därför lika bra som vanligt. Doften är härligt ungfruktig med fin smultronton. Smaken är ren, fräsch och saftigt inbjudande, god både som drink och till en dessert.
Som jämförelse kan sägas att det fått vila på sin jästfällning i källaren lika länge som 2004 Palmer Blanc de Blancs (nr 7553, 284 kr). Även det är en höjdare, men från Champagne och då blir prislappen en helt annan. Det säger lite om ambitionerna hos utmanaren och likaså får 2005 Rotari Brut Riserva (nr 7567, 99 kr) högsta betyg. Smaken är torr och stram med fin frukt och liten mineralskärpa.
Systemets i särklass mest sålda vita box, 2008 Foot of Africa Chenin Blanc (nr 27003, 169 kr/tre liter), har nu fått sällskap av det röda 2008 Foot of Africa Shiraz Cabernet (nr 75269, 189 kr/tre liter) i beställningssortimentet. Båda fyndstämplas och det vita finns även i flaska, men (o)lustigt nog gillar jag inte alls det vinet som saknar fokus och styrkraft.
Samma gäller för övrigt 2008 Les Fumées Blanches: boxen (nr 22139, 214 kr) är kalasgod, frisk och aptitretande, flaskan (75 kr) är inte bara oproportionerligt dyr, utan vinet stinker dessutom som en svettig armhåla. Notera också att denna familj nu berikats med ett babyrosa syskon: 2008 Les Fumées Blanches Rosé (nr 75958, 75 kr).
Radarparet 2008 Claude Val Blanc (nr 5552, 56 kr) och 2006 Claude Val Rouge (nr 3153, 56 kr) har fräschats upp med en ny årgång och betyget är fortfarande i högsta grad prisvärt. Båda dessa viner har kommit in med beställningssortimentet, på grund av omfattande efterfrågan. Ännu har bara ett fåtal butiker tagit det vita till sitt hjärta, men för det röda är läget bättre och med fortsatta framgångar kommer distributionen att förbättras. Bland alla budgetviner är detta mina favoriter just nu.
Kliver du uppåt i pris, så är det vita 2008 L Chardonnay (nr 5649, 74 kr) ett särdeles bra köp med en god, persikotonad smak i välgjord och ärlig stil. Föredrar du i stället ekoviner, så är 2008 Giancarlo Ceci Chardonnay (nr 32151, 72 kr) och 2008 A Christmann Riesling (nr 5882, 115 kr) suveräna förgrundsgestalter på den vita sidan. Bland de röda intar 2008 Adobe Cabernet Sauvignon (nr 6853, 79 kr) och 2007 Bonterra Zinfandel (nr 22620, 139 kr) samma position, båda eldfängda grillviner av bästa slag.
Men det är inte bara dessa som lockar. Ännu fler goda viner hittar du i listan. Riv eller klipp ur den och stoppa i plånboken eller handväskan. Här är viner som gärna får hänga med på semestern.
I listan hitar du också en del viner som parallellt finns i halvflaska, lagom för picknickkorgen. Ett extra utropstecken där är 2008 René Barbier Kraliner (nr 2765, 35 kr/37 cl), ett tidigare sorgligt kapitel som nu tar revansch. I sin nya årgång har man lagt in en högre växel och resultatet är långt över förväntan. Något stort vin är det väl inte, men ärligt och välgjort med både karaktär och pondus.