Gamla bekanta i nya tappningar

Publicerad 2012-02-11 08:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Så kom den då till slut, vintern, och inte bara hos oss. Delar av Italien fick mer snö än i mannaminne och nu är oron stor inför det kommande vinåret. Bengt-Göran Kronstam har smakat sådant som redan är buteljerat och nu nått Systembolaget.

Lars Karlson är en läsare som ber mig göra temaprovningar inom de respektive smaktyperna. Skälet är att han vill lägga upp ett handlager hemma för framtida bruk. Inte av samlarvurm, utan för att det är praktiskt och mycket roligare att ta fram något sparat än att trängas på Systemet. Med smaktyperna blir det lättare att gruppera vinerna och vad de ska serveras till, menar han. Men det allra viktigaste skälet är förstås att ett vin ofta smakar godare efter en tid: syrorna rundas av, doften växer till sig och i smaken breddas paletten.

Jag håller med i allt, men väljer ändå att presentera flera smaktyper samtidigt. Det beror på att smaktypen inte är förhandstippad, utan avgörs i själva provningsögonblicket. Lika viktigt är att alla läsare ska hitta något som passar just hans eller hennes smak här i DN varje lördag. För att lättare förstå varje smaktyp är också jämförelsen mellan dem avgörande. Detta är ingen vetenskap, utan en schematisk vägledning och gränserna mellan smaktyperna är flytande (sic!).

Förenklat kan sägas att grupperingen bygger på vinernas grundläggande egenskaper i fråga om syror, fyllighet/alkohol och sötma. De är med andra ord en vidareutveckling av de klockdiagram som du hittar i Systembolagets prislista. Där har man också smaktyper och det händer emellanåt att läsare undrar varför vi inte har en gemensam indelning. Den frågan bör ställas till Sy­stembolaget som följt DN:s exempel, men skulle ändå inte vara möjlig av de skäl som nämns ovan.

På sjuttiotalet började amerikanerna särskilja vinerna efter råvaran. Druvorten gav namn åt vinet. Det var en första smakindelning, men utan att ta hänsyn till andra faktorer som påverkar vinets karaktär: klimat, jordmån och inte minst det arbete som görs i vinkällaren. Smaktyperna går ytterligare ett steg på denna väg, från geografi och råvara till det som är det allra viktigaste: hur smakar vinet och vad passar det till? Här har du svaren!

Förr delades vinlistan in efter ursprung. Frankrike var navet i vinets värld och i dess omkrets svävade tre planeter: Tyskland, Italien och Spanien. Avlägsna stjärnor syntes knappast på denna himmel. Portugal hade sitt portvin, Ungern sin tokajer och Sydafrika sitt söta Constantiavin. Men i vinglaset upptäcktes Nya världen inte förrän på åttiotalet, om du bortser från sådant som importerades i tankbåt för att stilla ett sug som handlade mer om alkohol än smak. I dag är globaliseringen total även på detta område, till glädje för en ständigt växande skara som förstått att mat och dryck kan göra mer än att stilla hunger och törst.

Veckans vinlista bjuder nya årgångar av gamla vinbekanta från både när och fjärran. Vi börjar med champagne. Ett bättre sätt att fira ett nytt år än med 2005 Nicolas Feuillatte Brut Chardonnay (nr 7592, 299 kr) finns knappast. Det är en sprittande fanfar som snabbt väcker aptiten på mer, och vinlistan bjuder goda viner för alla tänkbara typer av mat. Nåja, det finns en del undantag också. Varningsflagg hissas bland annat för 2010 Lambrusco della Emilia Bianco, ett vin som inte duger till något. Även det bubblar, men knappast aptitretande. Avståndet till champagnen är lika stort som mellan himmel och helvete.

VECKANS VIN(N)ARE
1) Briccotondo Barbera
Årgång: 2010
Pris: 77 kr, nummer: 2773
Ursprung: Piemonte, ett vinområde som sträcker sig från Turin och ner mot Ligurien och Genua i norra Italien.
Producent: Fontanafredda är ojämförligt störst när det gäller barolo, Piemontes högst klassade vin. Efter en nedåtgående spiral har detta vinhus genomgått en grundlig modernisering på senare år.
Druvsort: Barbera är en piemontesisk specialitet som traditionellt görs ut i saftiga, fruktsyrliga viner som detta, men numera förekommer också mer pretentiösa (och dyrbara), fatlagrade viner.
Doft/smak: Ung, frisk, aptitretande, druvtypisk doft. Utmärkt, mycket frisk och tydlig, ändå helt okomplicerad smak med mjukmullig struktur som balanseras perfekt av en frisk, matvänlig fruktsyra.
Passar till: Serveras med fördel till charkuterier och andra antipasti, men smakar också bra till pasta, pizza och stekt fisk.
Lagring: Detta vin bör drickas inom något år för att den excellenta fräschören inte ska gå förlorad.

2) Penfolds Shiraz Mourvèdre Bin 2

Årgång: 2010
Pris: 119 kr, nummer: 6325
Ursprung: På etiketten anges att vinet kommer från South Australia.
Producent: Australiens vinexport domineras av gigantiska Treasury Wine Estates där Penfolds är i kvalitetsmässig särklass. Allra mest känt är Penfolds Grange, Australiens dyraste vin.
Druvsort: Shiraz är syrahdruvan i australisk tappning: varmjordspräglad och ofta kryddad med amerikansk vaniljek. Mourvèdre är en än mer stursk druvsort, härskare i frans­ka Bandol.
Doft/smak: Hårt sammanknuten, fruktmullig doft. Djup, fruktig, mycket välgjord smak i perfekt balanserad, föredömlig aussiestil.
Passar till: Riktigt kraftfulla och mustiga rätter av mörkt kött, gärna med en lika smakrik sås som vinet och med tillbehör som matchar detta.
Lagring: Liggande svalt, mörkt och stilla utvecklas detta vin minst tio år, enligt vinmakaren. Detta har Systembolaget missat i sin information.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Mat & Dryck

Foto: Scanpix

DN listar sommarens allra bästa roséviner

Aldrig har vi haft så många roséviner att välja bland, en följd av de senaste årens kassasuccéer. Klassikerna är bäst enligt Kronstam.

Välj rätt box. Kronstam har testat.

Krönikan: Europa vinner rosékampen.

Foto: Björn Tesch

Lägg fisken på grillen

DN träffar två fiskhandlare som inte bara bjuder på recept utan också låtar som passar till maten. Abborre, lax och lubb

Foto: Åsa Dahlgren

Bjud in till vårbuffé

Lisa Lemke dukar festbordet med enkel plockmat, smårätter och läckra sallader. Mat till många

Lyckad buffé. Tips och råd om hur du beräknar mat och dryck till festen.

Goda viner till vårfesten. Kronstam beställer vinet på nätet. 5 0 tweets 5 rekommendationer

”Jag läste på innan jag började dricka öl”

Entusiasterna vill förvandla öl till något djupt komplicerat. Det gör DN:s nya ölskribent Sanna Blomquist irriterad. Enkelt att lära sig älska öl. 702 10 tweets 692 rekommendationer

”En stor stark, tack!” Tre tips på sommaröl som är bättre än en stor stark. 14 0 tweets 14 rekommendationer

Krispiga viner väcker aptiten

Riesling, Sauvignon Blanc och Albariño är tre druvsorter som har den friska, fruktiga krispigheten gemensam. Kronstam väljer.

Krönika: ”Drick rakt upp och ner, utan pannan i veck och näsan i glaset.”

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 7 0 tweets 7 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter segern. 143 9 tweets 134 rekommendationer

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söders utspel kritiseras på Twitter. 11 4 tweets 7 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus under vinnarkvällen. 21 7 tweets 14 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det för de andra länderna. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Dansglada kongressapplåder

MP-kongressen avslutades. Schlagervinnaren spelades före språkröret Fridolins tal. ”Han fortsätter populistiska banan”, menar DN:s Mats J Larsson.

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 99 24 tweets 75 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan