Sherry - tantvinet som blivit trend

Publicerad 2009-06-07 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Som enda dagstidning erbjuder DN regelbundna bedömningar av nyheterna i Systembolagets beställningssortiment. Det är här du hittar de mest spännande vinerna, tycker DN Söndags Bengt-Göran Kronstam. I månadens vinlista har han dukat fram en skön bukett som har alla förutsättningar att tillfredsställa både sparare och finsmakare.

DET DOFTAR FEMTIOTAL om sherry, särskilt om du säger namnet Dry Sack. Viner som detta gav sherryn dess rykte av tantvin, en halvtaskig, varken söt eller torr hybrid som har föga gemensamt med det som egentligen är sherry. I dag har äntligen sherrydistriktets vinhus kommit på bättre tankar. Skälet ligger framför allt i trenden med spanska tapas som går igen i många kök, även det svenska. Helt i tidens anda försöker man därför förnya intresset genom en nysatsning på ”riktig” sherry: fino, amontillado, oloroso, och palo cortado. Alla är lika torra som Sahara.

Dry Sack Fino (nr 76088, 89 kr/49 kr på halvflaska) följer smala stigar med en lågmäld, stiltypisk doft och en torr smak i moderniserad, nötig stil. Någon publikfriare är det verkligen inte fråga om och tillvänjning är ett måste. Men fyll tallriken med spansk skinka och andra charkuterier, torkad hårdost, salta mandlar, oliver och annat smått och gott. Eller varför inte smör, ost och sill? Det är allt annat än ett nödrop och även där smakar sherryn bra, så även till sushi.

En fördel med att ta sig besväret att beställa sherryn, istället för att ta det som står på hyllan, är att flaskan då kommer direkt från lagret och chansen är därmed större att du får ett färskt vin. Den ljusa finosherryn är extremt lagringskänslig och bör obönhörligen både förvaras och serveras kylskåpskall. Väl öppnad bör flaskan konsumeras på en gång, så annorlunda mot förr då sherry var ett ”visitvin” som stod framme i månader på drinkvagnen hos de fina familjerna.

Samma dagslända är boxvinerna som alltför ofta passerat bäst-före-datum i butiken, även om slutdatum inte nåtts av (den alltför generösa) tidsmarginalen på lådan. Även här brukar beställningsvinerna hålla vad de lovar.

Det röda 2008 Inycon Shiraz Estate (nr 75965, 239 kr/trelitersbox) finns sedan tidigare på flaska (nr 12355, 69 kr) i den vanliga listan och många vet därför hur det smakar. Dess ursprung är Sicilien och vinet rymmer ursprungstypisk solhetta med en uppstagande garvsyra, bra fräschör och lång, kakaobitter eftersmak. Ett mullig, gott och opretentiöst grillvin nu när den säsongen är inne i sitt crescendo.

En annan välkänd signatur hittar du i det vita ekovinet 2008 Zeta Grecanico Chardonnay (nr 75484, 62 kr). Det är förvisso kravmärkt, men smaken är verkligen kravlös: ett hyggligt och matvänligt vitvin med ren, fruktig, mycket italiensk, blommig och mandeltonad profil.

ALLRA FÖRST retar vi aptiten och höjer stämningen med ett bubblande rosévin. Crémant de Bourgogne Rosé Perle d’Aurore (nr 77064, 109 kr) har en mild, sötsaftig bärdoft och en mycket lätt, närmast halvtorr, fräsch och okomplicerad smak.

Föredrar du rosévin utan bornyr, så finns det i 2008 Domaine de la Sauveuse Cuvée Carolle Rosé (nr 75969, 109 kr) som har en sydfranskt smultrontonad doft och en både saftig och jordbitter, helt matorienterad smak. Som vanligt erbjuder beställningssortimentet större variation än nyheterna i den vanliga listan, inte minst om du söker nyheter som präglas mer av framtidstänkande än svunna segrar.

Eller så är det just sådana viner som här gör en comeback efter att först ha lanserats som en plötslig förförelse av Systembolaget. Ett exempel på det är det vita 2007 Arboleda Chardonnay (nr 75946, 109 kr). Det släpptes tillfälligt i december och fick då fyndstämpel här i DN. Betyget står sig än, tack vare en generös, fatspetsad kokosdoft och en lika yppig, lång och god smak i välgjord, torr, ändå saftig och hänförande stil.

Det kommer från Chile och därifrån kommer ett lika insmickrande vin på den röda sidan: 2006 Ventisquero Queulat Gran Reserva Cabernet Sauvignon (nr 75754, 107 kr). Doften är mäktig och internationellt utmejslad. Smaken är ytterligt rik och tydlig med starkt mörkrostad fatarom i grillvänligt eldfängd stil.

En helt annan vintyp hittar du i Rhônedalens viner. Det är ett område där den vanliga listan snålar på godsakerna. Synd, för 2006 Les Abeilles (nr 75940, 99 kr) och 2006 Côtes du Rhône Mon Coeur (nr 75943, 129 kr) är fenomenala vad gäller både smak och prisvärde. För den miljömedvetna är 2007 Domaine Le Garrigon (nr 74450, 85 kr) istället ett gott råd.

Kliver du sedan upp på prispallen till 2001 Hermitage Farconnet (nr 75843, 340 kr), så har du ett vin som får nackhåren att resa sig. Det är en explosiv upplevelse med en druv- och ursprungstypisk doft av inälvor och svartpeppar. Smaken är distinkt, ytterligt häftig och välgjord i tuff, med doften överensstämmande stil.

Gillar du istället lätta och lättgillade, men inte mindre smakliga rödviner? Prova då 2007 Binz & Bratt Pinot Noir Cabernet Sauvignon (nr 75475, 79 kr). Det kommer från Rheinhessen i Tyskland och druvblandningen är unik, men smaken långtifrån udda. Ett utmärkt, kul och kolaknäckigt vin med trevligt inbjudande, i nuläget mest pinotpräglad, saftigt vaniljsöt karaktär.

Italien, Australien, tyska Franken, italienska Piemonte, Champagne och Portugal är andra länder och områden som lockar med fynd. Det är bara att beställa. Kostar inget extra, men bjuder så mycket mer.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Mat & Dryck

Foto: Scanpix

DN listar sommarens allra bästa roséviner

Aldrig har vi haft så många roséviner att välja bland, en följd av de senaste årens kassasuccéer. Klassikerna är bäst enligt Kronstam. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Välj rätt box. Kronstam har testat.

Krönikan: Europa vinner rosékampen.

Foto: Björn Tesch

Lägg fisken på grillen

DN träffar två fiskhandlare som inte bara bjuder på recept utan också låtar som passar till maten. Abborre, lax och lubb

Foto: Åsa Dahlgren

Bjud in till vårbuffé

Lisa Lemke dukar festbordet med enkel plockmat, smårätter och läckra sallader. Mat till många

Lyckad buffé. Tips och råd om hur du beräknar mat och dryck till festen.

Goda viner till vårfesten. Kronstam beställer vinet på nätet. 5 0 tweets 5 rekommendationer

”Jag läste på innan jag började dricka öl”

Entusiasterna vill förvandla öl till något djupt komplicerat. Det gör DN:s nya ölskribent Sanna Blomquist irriterad. Enkelt att lära sig älska öl. 702 10 tweets 692 rekommendationer

”En stor stark, tack!” Tre tips på sommaröl som är bättre än en stor stark. 14 0 tweets 14 rekommendationer

Krispiga viner väcker aptiten

Riesling, Sauvignon Blanc och Albariño är tre druvsorter som har den friska, fruktiga krispigheten gemensam. Kronstam väljer.

Krönika: ”Drick rakt upp och ner, utan pannan i veck och näsan i glaset.”

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 7 0 tweets 7 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter segern. 143 9 tweets 134 rekommendationer

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söders utspel kritiseras på Twitter. 12 4 tweets 8 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus under vinnarkvällen. 21 7 tweets 14 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det för de andra länderna. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Dansglada kongressapplåder

MP-kongressen avslutades. Schlagervinnaren spelades före språkröret Fridolins tal. ”Han fortsätter populistiska banan”, menar DN:s Mats J Larsson.

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 100 24 tweets 76 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan