Glöggparty på tio minuter

Publicerad 2007-11-25 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nå, åter dags att skåla med het glögg medan snön lyser vit och nedräkningen till jul har börjat. Det sörplas av den söta vinmixturen, äts lussebullar, russin, mandlar och pepparkakor.

Men, i ärlighetens namn, visst blir det lite klibbigt efter tag, och kanske lite enahanda. Som tur är kan man komplettera det sötglödgade vinet med lite friska och salta ingredienser. Här kan man använda sig av samma slags smakbalans som mellan andra söta drycker och mat. Det är mycket som funkar.

En rätt ny sed är att äta pepparkakor med blåmögelost och det är inte fy skam. Det visar att salt och kraftig smak i form av blåost som gorgonzola, roquefort, stilton eller ädelost passar bra till den kryddiga glöggen.

Jag har satt samman ett halvt dussin smårätter som förhoppningsvis kan ge glöggandet något lite extra. Men föredrar man andra juldrycker passar denna plockmat även till sherry, portvin, madeira eller till och med cocktaildrinkar.

Rätterna är snabblagade. Det tar cirka 10 minuter för varje sort. Tricket är att använda goda och karaktärsfulla råvaror: äkta chorizo, fina ostar, god getost. Och det gör inget om muns-bitarna ser lite olika och oregelbundna ut. Det ska synas när mat är gjord för hand.

Jag har aldrig förstått kockar som lägger ner mycken möda och tid på att få maten att se perfekt fabrikstillverkad ut. Jag säger som de gör på dagis: tack för maten den var god, den var säkert hemmagjord.

För övrigt kan man experimentera själv. Glögg går även bra ihop med choklad i olika former (till exempel chokladbräck med torkad frukt),
klenäter, mandelmusslor och småkakor.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Mat & Dryck

Foto: Fredrik Funck

Med smak av havet

Kocken Frida Nilsson bjuder på läcker fisk som är i säsong just nu. Från kolja till krabba

Foto: Daniel Herzell Festlig och fisk- och skaldjurssoppa med grädde och vitt vin.

Vilken soppa!

Värm dig med en soppa eller avsluta middagen med en smaskig efterrättsdito. Anna Sjögren bjuder på soppor för alla tillfällen

Kronstams vin

Vinbekanta i ny tappning

Nya årgångar. Bengt-Göran Kronstam har smakat på nya varianter av viner som redan finns i Systembolagets ordinarie sortiment.

Foto: Ingvar Eriksson Öppen lasagne med grönsaker, penne med lammfärssås och hemgjord ravioli med ricotta och spenat.

Pastafest med Markus

Markus Aujalay bjuder på pasta både som snabb vardagsmat och lyxig festmat. Hemgjord ravioli & fyra andra favoriter

Foto: Martin Skredsvik Det går bra att baka goda kakor även utan strösocker och vetemjöl.

Njut av goda kakor

Byt ut vissa ingredienser så går det utmärkt att baka goda kakor även om man följer LCHF-dieten. Roskakor, cupcakes & tigerkaka

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Charterbolagen Apollo, Solresor och Fritidsresor drabbas.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. Unionen nobbade medlarnas bud. På tisdagen bryter därför strejk ut mot flera av charterbolagens flygbolag.

Foto: Scanpix

”Två droppar kan döda en människa”

Breivik berättar om sina planer för polisen. Massmördaren Anders Behring Breivik tänkte fylla kulorna med rent nikotin – men han ändrade sig.

Breivik ska tvångsundersökas. Expertis ska granska hans tillstånd.

Breivik i rätten. Anhöriga hånskrattade åt honom.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix Vargar på Skansen i Stockholm.

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Mot kock-VM

Svensk kandidat. DN följer Adam Dahlberg under hans jakt på en medalj i Bocuse d'Or.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.