Välj rätt öl i sommar

Uppdaterad 2010-06-24 11:18. Publicerad 2010-06-23 19:28

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det är högsäsong för öl. Dels för att det släcker törst, dels för att det passar bra till många av sommarens stunder som grillmiddag, släktkalas eller vilopausen. Ulrika Nyström Ljung har tipsen som hjälper dig att välja rätt öl i sommar.

GRILLÖL
Fisk och skaldjur
Färsköl av belgisk typ har ofta en mjuk, fruktig syra som går väldigt bra med grillad fisk och skaldjur som till exempel grillad pilgrimsmussla. Kanske med heta tillbehör.

Spännande: Sigtuna Sommar Wit (nr 1681, 25:40 kr för 500 ml, 4,7%) Nytt färsköl med egen aromprofil av blommig nejlika i doft och tydlig beska med stråk av lakrits och humle i smak.
Prisvärd: Leffe Blonde (nr 1659, 18:10kr för 33 cl, 6,6%) klassisk belgare eller Wisby weiss (1564, 22,90kr för 50 cl, 5,2%) gotländsk belgare.
Alkolätt: Weihenstephaner (nr 1922, 12:90 för 50 cl, 0,5%) alkoholfri tysk.

Grillat rött kött med örter
Mat med mycket smak som serveras på en sommardoftande träveranda kräver sin motspelare. Ett delikat problem för Systembolagets bästa öl är ofta en ale med mycket smak. Det är lätt att hitta rätt om du väljer en sort som kostar mellan 20 och 30 kronor.

Spännande: Oppigårds Summer Twist (nr 11415) är ett höjdaröl som tyvärr nästan sålt slut. Slåtterölet (nr 11413, 24:90 kr för 50 cl, 5 %) från samma bryggeri är dock nästan lika bra. Jag kände först att det skulle fungera bra på en kräftskiva, men ölets trivsamma humledoft och goda beska gör även en grillad lammkotlett rättvisa.
Prisvärd: Whitstable Bay (nr 11526, 22:40 kr för 50 cl, 4,5%) Brittisk humlebesk ekoöl som håller i ur och skur. Bra alkoholhalt.
Alkolätt: Mariestads (Snabbköp, ca 12:50 kr för 50 cl, 3,5 %) eller torr äpplecider Stowford press (nr 1989, 9:90 kr för 33 cl)

SILLÖL
Sommarens matjessill serverat med färskpotatis, gräddfil, gräslök och brynt smör går bra ihop med humlebeska och brödiga smaker som du ofta hittar i smakbeskrivningar. Om rök eller sot nämns så brukar det inte heller bli fel under en sillmiddag.

Spännande: Carnegie porter (nr 1497, 15:90 kr för 33 cl 5,5%) Porter är ett otraditionellt sillöl men passar bra då aromer av kavring går ihop med sill. Bedarö bitter (nr 1410, 27:70 för 500ml. 4,5%) är alltid bra och måste nämnas i sammanhanget.
Prisvärd: S:t Eriks pilsner (nr 1453, 15:90 för 330, 5,3%) Ny rolig pilsner med bra pris och smak.
Alkolätt: Carnegie porter (Snabbköp, ca12:90 kr för 50 cl, 3,5%)

PRATÖL
Ett pratöl kräver en bra upplevelse. Det behöver inte passa med någon maträtt utan ska drickas under stunder av lugn. Det här ett öl som innehåller så många smaker att det ofta räcker med en.

Spännande nyhet: Nils Oscar Sorachi Blond 2010 (nr 11762, 99 kr för 75 cl) Kanske inte det billigaste valet, men den bärnstensfärgade alen med mjuk doft och smak av humle faller säkert många på läpp. Vacker flaska som är rolig att dela med sina vänner.
Prisvärd: Grebbestad, Majbock (nr 11423, 15:90 kr för 33 cl, 6%) Oerhört prisvärd underjäst bocköl från Västkusten. Doften bjuder på knäck, humle, torkade russin och aprikoser. Bryggeriet karaktäristiska havsdoft finns men är inte lika tydlig som tidigare. Smaken har en distinkt, ren, klar smak av humle.
Alkolätt: Dugges Brandmästare Andréns Törstsläckare (Detalhandeln, 29 kr för 50 cl, 2,8%) Prisad pale ale med maltig doft och fruktiga aromer i smak med markerad efterbeska av intressant svensk bryggare. Ölet kan dessutom bjuda på många roliga historier inte minst om Brandmästare Andrén som pryder etiketten. En av världens bästa alkohollätta öl enlig rate-beer.

TÖRSTSLÄCKARE/GRÄSKLIPPARÖL
Öl för varma dagar och kvällar. En utmärkt törstsläckare bör kanske även innehålla en lägre alkoholhalt då det är lätt att dricka för många av törst.

Spännande: TT Green Lager (nr 8:90 kr för 33 cl, 4,5%) God gräsklipparöl för den miljömedvetne. Skir blommig hödoft och mild besk citrusmarmelad i smak.
Prsivärd: Pistonhead summerbrew ( nr 114, 10:90 kr för 33 cl, 5,2% ). Halmgul svensk lager med mild humledoft och behaglig beska. Passar även bra som kalasöl. Något stark i sammanhanget men god.
Alkolätt: Carlsberg hof (snabbköp ca 12:90 kr för 50 cl, 2,8% )

FLAKVÄLTARE/KALASÖL
Öl för stora kalas ska smaka gott och vara lätt att transportera.

Spännande: Trashy Blonde (nr 11581, 15:90 kr för 33 cl, 4,1%) Ganska nytt öl från skotska Brewdog, ett ungt bryggeri som till slut fått mig på fall. Trashy blonde bjuder på massor av dofter och smak som passar bra på ett buffébord. Servera den gärna välkyld i en ishink. Bra alkoholhalt.
Prisvärd: Bellman 6 % (1279, 13:80 kr för 50 cl, 6%) Burk som fick oväntat gott betyg av förra årets sommarprovning. Mycket smak för lite pengar. De som vill dölja en ganska trist burk kan servera ölet ur kanna. Något starkt.
Alkolätt: Åbro Ekoöl (ca 9 kr för 50 cl, 3,5%) Riktigt god klassiker som var långt före alla andra på den miljövänliga marknaden.

AFTERBEACH
Solen tar och det är gott att fylla på med såväl salta snacks som något sötare törstsläckare efter en dag på stranden.

Spännande: Früli, Strawberry beer (nr 1586, 14:90 25 cl, 4,1 %) Lättdrucken bubblig jordgubbsöl med låg beska som smakar bäst iskall. Hittar du ingen Früli, gör som Gondolens barmästare, spetsa en Hoegaarden med 2 cl hallonlikör. Resultatet blir en mjuk hallondryck som påminner om förra årets Hoegaarden Rosé.
Prisvärt: Ljusöl med en pressad limeklyfta läskar gott efter en dag på stranden. Corona (nr 1598; 15: 90 kr för 33 cl, 4,6%) eller Sol (nr 1520, 14: 30 kr för 33 ml, 4,5%) passar bra med citrus.
Alkolätt: Norrlands guld (ca 11:90 kr för 50 cl, 3,5%) Blir aldrig tröttsam.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Mat & Dryck

Foto: Scanpix

DN listar sommarens allra bästa roséviner

Aldrig har vi haft så många roséviner att välja bland, en följd av de senaste årens kassasuccéer. Klassikerna är bäst enligt Kronstam. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Välj rätt box. Kronstam har testat.

Krönikan: Europa vinner rosékampen.

Foto: Björn Tesch

Lägg fisken på grillen

DN träffar två fiskhandlare som inte bara bjuder på recept utan också låtar som passar till maten. Abborre, lax och lubb

Foto: Åsa Dahlgren

Bjud in till vårbuffé

Lisa Lemke dukar festbordet med enkel plockmat, smårätter och läckra sallader. Mat till många

Lyckad buffé. Tips och råd om hur du beräknar mat och dryck till festen.

Goda viner till vårfesten. Kronstam beställer vinet på nätet. 5 0 tweets 5 rekommendationer

”Jag läste på innan jag började dricka öl”

Entusiasterna vill förvandla öl till något djupt komplicerat. Det gör DN:s nya ölskribent Sanna Blomquist irriterad. Enkelt att lära sig älska öl. 702 10 tweets 692 rekommendationer

”En stor stark, tack!” Tre tips på sommaröl som är bättre än en stor stark. 14 0 tweets 14 rekommendationer

Krispiga viner väcker aptiten

Riesling, Sauvignon Blanc och Albariño är tre druvsorter som har den friska, fruktiga krispigheten gemensam. Kronstam väljer.

Krönika: ”Drick rakt upp och ner, utan pannan i veck och näsan i glaset.”

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 7 0 tweets 7 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter segern. 143 9 tweets 134 rekommendationer

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söders utspel kritiseras på Twitter. 22 11 tweets 11 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus under vinnarkvällen. 21 7 tweets 14 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det för de andra länderna. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Dansglada kongressapplåder

MP-kongressen avslutades. Schlagervinnaren spelades före språkröret Fridolins tal. ”Han fortsätter populistiska banan”, menar DN:s Mats J Larsson.

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 100 24 tweets 76 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan