Foto: Eva Tedesjö

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ingredienser

Portioner: 6

1 ägg
½ dl strösocker
400 g osötat äppelmos
10–15 droppar tabasco
½ tsk glycerol (kan köpas
på apotek och förhindrar
att glassen blir isig, men
kan uteslutas)
4–8 droppar gul karamel-
färg

Tillbehör:
färska bär
mandelflarn eller kex
citronmeliss

Äppelglass med färska bär

Uppdaterad 2010-09-05 16:56. Publicerad 2010-09-05 15:55

Skördesäsongen är ju här och som avslutning på vår heta grillkväll bjuds en isande dessert på svenska äpplen, så som dessa skulle kunna tolkas i Sydamerika.

1. Dela ägget och rör gulan med sockret till en ljus smet. Vispa äggvitan till hårt skum i en rostfri skål som torkats ur med ättika för att få bort alla eventuella rester av fett.

2. Rör ut tabascon och glycerolen i äppelmoset. Smaka av så att du får lagom kryddhetta. Blanda med äggulan och några droppar gul karamellfärg för att inte glassen ska bli vit när den fryser. Vänd ner äggvita och frys i en glassmaskin.

3. Servera glassen med färska bär, kex eller flarn. Dekorera med citronmeliss eller annat blad.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Mat & Dryck

Foto: Daniel Herzell Festlig och fisk- och skaldjurssoppa med grädde och vitt vin.

Vilken soppa!

Värm dig med en soppa eller avsluta middagen med en smaskig efterrättsdito. Anna Sjögren bjuder på soppor för alla tillfällen

Kronstams vin

En dröm för vinälskare

Beställningsvin. Omväxlingen är stor när Bengt-Göran Kronstam presenterar årets första beställningsviner.

Februarinyheter. Kronstam testar nyheter och varnar för vin gjort på lufttorkade druvor.

Foto: Ingvar Eriksson Öppen lasagne med grönsaker, penne med lammfärssås och hemgjord ravioli med ricotta och spenat.

Pastafest med Markus

Markus Aujalay bjuder på pasta både som snabb vardagsmat och lyxig festmat. Hemgjord ravioli & fyra andra favoriter

Foto: Martin Skredsvik Det går bra att baka goda kakor även utan strösocker och vetemjöl.

Njut av goda kakor

Byt ut vissa ingredienser så går det utmärkt att baka goda kakor även om man följer LCHF-dieten. Roskakor, cupcakes & tigerkaka

Välj säkra röda kort

Vintips. Bengt-Göran Kronstam tipsar om de bästa rödvinerna i Systemets basutbud.

Bäst i vita bassortimentet. Kronstam väljer sina favoriter.

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Foto: Bildbyrån

Tre nya mål från Guidetti

Se sista målet här. John Guidettis succé i den holländska ligan fortsätter. På söndagen gjorde svensken tre nya mål.

Mot kock-VM

Svensk kandidat. DN följer Adam Dahlberg under hans jakt på en medalj i Bocuse d'Or.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.