Det här är en variant på en toscansk förrätt med smakrik pecorino, mjuka päron, olivolja och rikligt med svartpeppar. Enkelt, men så fantastiskt gott. Här har den blivit lite matigare med den lena potatispastan gnocchi, som man oftast hittar bland den färska pastan i kyldisken. Den här rätten passar grymt bra till lammsteken, och annat kött, fågel, kraftigare fisk och korvar.
1. Hacka vitlöken fint. Hetta upp en stekpanna med olivolja och fräs vitlöken mjuk på svag värme. Ta pannan från värmen, vänd ner rosmarin och låt svalna.
2. Koka gnocchin i rikligt med välsaltat vatten i någon minut tills gnocchin flutit upp till ytan. Kärna under tiden ur päronen och skär dem i grova tärningar.
3. Häll av kokvattnet, tillsätt vitlöks- och rosmarinsoljan och päron och blanda varsamt. Krydda med salt och peppar.
4. Toppa med pecorino och servera direkt, gärna tillsammans med lite extra ost som alla får ta för sig av.