Rör ut jästen i ljummet vatten. Blanda i olja, salt och så mycket mjöl att degen precis håller ihop, den ska var ganska lös. Låt den jäsa övertäckt i bunke minst 30 minuter.
Sätt ugnen på 250 grader.
Knåda degen på lätt mjölad arbetsbänk. Forma degen till en eller två bullar som sedan kavlas eller plattas ut till ganska tunna pizzor. Lägg dem på smord eller bakpappersklädd plåt.
Rör ihop tomatpuré med vatten olja och salt och bred ut på pizzabottnarna. Lägg på bitar av ansjovis och kvartade tomater, mozzarellaost i bitar och eventuellt kapris. Strö över oregano, lite svartpeppar, riven ost och droppa över lite olivolja.
Grädda pizzorna cirka 15 minuter eller tills de har fått fin färg. Strö rucolablad över den färdiga pizzan.
Det är gott med äkta pizzabotten av jäsdeg, men om tiden inte räcker till smakar det inte så dumt heller med pizza gjord på okryddat, inte för sött mjukt tunnbröd eller tortillabröd. Två stora kan rymmas på en plåt.
Gör i övrigt som i receptet ovan men räkna med lite kortare gräddningstid