Skrapa musslorna under rinnande vatten och dra bort den lilla tofsen. Musslor som inte stänger sig ska kastas.
Hacka lök, vitlök och persilja. Värm lite olja i en stor gryta och låt hacket fräsa några minuter under omrörning tillsammans med lite timjan. Häll på vinet. När det kokar lägger man i musslorna och lägger på locket. Skaka om grytan efter någon minut. Musslorna är klara när skalen öppnat sig.
Plocka upp musslorna. Kasta de som inte öppnat sig under kokningen. Spara eventuellt några med skal till garnering. Ta köttet ur resten av musslorna. Häll upp kokspadet i en skål.
Fräs upp lite smör och saffran i en kastrull (överdosera inte saffranet!). Häll på musselspadet och grädden. Är det lite musselspad kan man lägga till fiskbuljong. Koka ihop på låg värme cirka 10 minuter. Smaka av med salt och kajennpeppar.
Hit kan soppan förberedas.
Den som vill finfördelar soppan med mixerstav för att få den läckert skummig. Lägg i de urplockade musslorna och låt allt bli varmt. Servera soppan med några hela musslor i varje tallrik och bjud frasig baguette eller smörstekta brödtärningar till.