Foto: Stefan Wettainen

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ingredienser

Portioner: 4 småportioner

Tid: 30 minuter

12 ostron
2 msk smör
2 schalottenlökar, finhackade
2 dl Carnegieporter eller annan porter
saften från ½ citron
2 msk finstrimlad persilja
svartpeppar från kvarn
1 krm kajennpeppar
2 dl grädde
lite salt

Sauterade ostron med portergräddsås

Publicerad 2009-08-23 06:00

Det här blir en liten exklusiv aptitretare eller miniförrätt. Värm gärna tallrikarna lite i ugnen så att ostronen och såsen inte kallnar innan de slukas i ett nafs.

1. Öppna ostronen, lossa dem och tag bort alla skalrester och lägg dem i en skål. Häll ostronsafterna i en annan.

2. Värm en låg panna eller kastrull och lägg i någon matsked av smöret. Smörfräs ostronen i någon minut. Ta upp dem och håll dem varma genom att lägga dem i en skål med ett fat ovanpå.

3. Lägg i schalottenlökshacket i kastrullen med lite av smöret och låt fräsa under omrörning tills löken blivit mjuk och genomskinlig, det tar några minuter. Häll i ostronspadet, ölet samt citronsaften och låt koka ner tills det bara återstår ett par matskedar vätska. Tillsätt persiljan, svartpeppar, kajennpeppar och grädde.

4. Låt sjuda utan lock tills cirka hälften av vätskan återstår. Smaka av med salt och peppar.

5. Fördela ostronen på fyra tallrikar (eller fyra skalhalvor) och häll såsen över. Servera på en gång.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Mat & Dryck

Foto: Fredrik Funck

Med smak av havet

Kocken Frida Nilsson bjuder på läcker fisk som är i säsong just nu. Från kolja till krabba

Foto: Daniel Herzell Festlig och fisk- och skaldjurssoppa med grädde och vitt vin.

Vilken soppa!

Värm dig med en soppa eller avsluta middagen med en smaskig efterrättsdito. Anna Sjögren bjuder på soppor för alla tillfällen

Kronstams vin

Vinbekanta i ny tappning

Nya årgångar. Bengt-Göran Kronstam har smakat på nya varianter av viner som redan finns i Systembolagets ordinarie sortiment.

Foto: Ingvar Eriksson Öppen lasagne med grönsaker, penne med lammfärssås och hemgjord ravioli med ricotta och spenat.

Pastafest med Markus

Markus Aujalay bjuder på pasta både som snabb vardagsmat och lyxig festmat. Hemgjord ravioli & fyra andra favoriter

Foto: Martin Skredsvik Det går bra att baka goda kakor även utan strösocker och vetemjöl.

Njut av goda kakor

Byt ut vissa ingredienser så går det utmärkt att baka goda kakor även om man följer LCHF-dieten. Roskakor, cupcakes & tigerkaka

Mer från förstasidan

Foto: Etiopisk hemsida ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Foto: AP

Tsunamispillror når USA:s kust i dagarna

Mänskliga kvarlevor och bilar. En flytande ö av skräp från tsunamin i Japan, stor som Kalifornien, närmar sig Nordamerikas västkust.

Just nu: Se Bildt i utrikesdebatten

Carl Bildt presenterar regeringens utrikesdeklaration och debatterar den med övriga partier i riksdagen. Direktsändning från riksdagen.

Foto: Scanpix

Handelsbanken höjer utdelningen

Starkt resultat från storbanken. Handelsbanken höjer så väl vinsten som räntenettot under det fjärde kvartalet.

Foto: AP

Whitney Houston blir begravd på lördag

Whitney Houston kommer att begravas på lördag i New York-kyrkan där superstjärnan började sjunga i tonåren. Oklart om droger var inblandade.

Mot kock-VM

Svensk kandidat. DN följer Adam Dahlberg under hans jakt på en medalj i Bocuse d'Or.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.