Foto: Fredrik Funck

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ingredienser

Portioner: 4

Tid: 30 minuter

200 g lubbfilé
1 dl surdeg
1 dl vetemjöl + lite att vända fisken i
2 dl öl
1 citron
1 stånd fänkål
½ tsk kallpressad rapsolja
salt och svartpeppar
olja till fritering
Majonnäs:
2 äggulor
1 msk vinäger (gärna chardonnayvinäger)
1 tsk dijonsenap
2 ½ dl matolja

Surdegsfriterad lubb med majonnäs, fänkål och sotad citron

Publicerad 2012-02-11 09:00

De här små friterade fiskbitarna passar utmärkt som plockmat eller snacks. Hittar man inte lubb kan man använda torsk, och om man inte har en surdeg som står hemma och puttrar har Kronjäst alldeles nyligen lanserat färdig surdeg.

1. Gör en frityrsmet genom att vispa samman surdeg med 1 dl vetemjöl tills smeten är klumpfri. Slå i ölet och låt dra i 10 minuter.

2. Majonnäs: Vispa äggula, vinäger och senap till en tjock smet, vispa sedan försiktigt i matoljan. Smaka av med salt, peppar och eventuellt mer vinäger.

3. Klyfta citronen i fyra delar, sota i het, torr panna tills den blivit karamelliserad på snittytorna.

4. Hyvla fänkål tunt med köksmandolin eller osthyvel, och vänd i rapsolja, salt och peppar.

5. Dela lubben i åtta bitar, salta och peppra och vänd i mjöl. Sätt fritösen på 180 grader alternativt hetta upp oljan i en kastull till samma temperatur.

6. Doppa bitarna i frityrsmeten och fritera i den heta oljan tills bitarna är gyllene i cirka 3–4 minuter. Servera genast.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Mat & Dryck

Foto: Scanpix

DN listar sommarens allra bästa roséviner

Aldrig har vi haft så många roséviner att välja bland, en följd av de senaste årens kassasuccéer. Klassikerna är bäst enligt Kronstam. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Välj rätt box. Kronstam har testat.

Krönikan: Europa vinner rosékampen.

Foto: Björn Tesch

Lägg fisken på grillen

DN träffar två fiskhandlare som inte bara bjuder på recept utan också låtar som passar till maten. Abborre, lax och lubb

Foto: Åsa Dahlgren

Bjud in till vårbuffé

Lisa Lemke dukar festbordet med enkel plockmat, smårätter och läckra sallader. Mat till många

Lyckad buffé. Tips och råd om hur du beräknar mat och dryck till festen.

Goda viner till vårfesten. Kronstam beställer vinet på nätet. 5 0 tweets 5 rekommendationer

”Jag läste på innan jag började dricka öl”

Entusiasterna vill förvandla öl till något djupt komplicerat. Det gör DN:s nya ölskribent Sanna Blomquist irriterad. Enkelt att lära sig älska öl. 702 10 tweets 692 rekommendationer

”En stor stark, tack!” Tre tips på sommaröl som är bättre än en stor stark. 14 0 tweets 14 rekommendationer

Krispiga viner väcker aptiten

Riesling, Sauvignon Blanc och Albariño är tre druvsorter som har den friska, fruktiga krispigheten gemensam. Kronstam väljer.

Krönika: ”Drick rakt upp och ner, utan pannan i veck och näsan i glaset.”

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 141 27 tweets 114 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Favorit slog rekordet

Elitloppet. Commander Crew vann det andra försöket på rekordtiden 1.09,5 över 1609 meter.

Norsk seger. Yarrah Boko vann första försöket.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan