Det är inte bara segelbåt eller kajak som gäller för Karin, hon gillar också att cykla eller vandra, gärna på exotiska platser som i Kina, Indien och Libanon. Läcker och näringsriktig mat är en del av det hela.
För att också inspirera andra till njutbart uteliv har hon gjort kokboken "På en låga", utgiven i samarbete med Barking dog publishing. Malcolm Hanes har tagit bilderna med maten i miljö på klippor och bland blåbärsris. Den viktiga frukosten, huvudmålen och sötsakerna har var sin del, varvat med praktiska tips och egna upplevelser.
Från början utbildade sig Karin Sundqvist till kock, men kände att krogen inte var hennes miljö. I stället fick hon möjlighet att kombinera proffsmatlagning med sitt stora seglingsintresse som "extremkock" på långseglingar över Atlanten. Det har inneburit allt från att göra chili con carne i storm på Biscayabukten till att anrätta nyfångad tonfisk på Tobago Keys och servera champagne ombord på en båt ankrad intill frihetsgudinnan i New York.
Karin har ett företag som ordnar "events", mycket med friluftsinriktning. Gourmetmatlagning på en låga i skärgården är ett kommande evenemang.
- Jag vill att fler människor ska bli stimulerade till att ge sig ut i naturen, förklarar hon. Uteliv kan vara modernt, fräckt och coolt, säger hon och plockar fram kåsa och ätbestick i knallrosa och ärtgrönt.
Ärtgrön är också hennes inplastade kokbok, men i stället för att ta med den ut på paddlingsturen kan man få recepten i mobilen via bokens egen mobilportal.
Till smakprovet som Karin lagar för DN, sittande vid stranden av försommarfagra Brunnsviken, är förstås allt väl förberett. Tre olika slags salami och några oliver från delikatessdisken serveras med små knäckebröd från Gränna. En burk röda bönor blir en god och mättande sallad med fikon, nötter och bresaola. Desserten är en mäktig choco-coco, chokladfromage med kokosmjölk och serverat med bitar av chokladgodis.
Be i butiken att få skivad salami portionspackad i vakuumpåse! Det är Karins tips för att kunna duka upp en lyxig förrätt även ute på en kobbe i skärgården.
- Kan man bara ta med sig lite ska man ta med något man verkligen gillar, säger hon.
Bönorna till salladen kan man koka hemma eller ta med på burk. Fikon och cashewnötter ger både smak och extra mättnad åt den som behöver påfyllning efter dagens strapatser. Balsamsirap ger en god smakbrytning med sin sötsyrliga smak och det räcker med bara en liten skvätt. I Karins originalrecept är det inte italiensk bresaola, lufttorkat oxkött, som ingår utan samisk suovas, lättrökt renkött. Båda fungerar alldeles utmärkt.
Chokladdesserten av pulver var från början en nödlösning ombord på en segelskuta när de rätta ingredienserna till chokladmousse saknades. Men provisoriet blev så gott att det fick komma med i kokboken.
En nätpåse med små plastburkar är Karin Sundqvists "kit för evig lycka". Det är saker som piggar upp måltiderna utomhus: fiberboost, en kliblandning till gröt, fil och brödbak, kryddor som kanel, citronpeppar, röd chili, oreganoblommor, havssalt, olivolja och en vitlöksrivare.
Hur avancerad matlagningen kan bli beror förstås på hur länge man ska vara ute, packmöjligheterna och vad man kan komplettera med på turen.
- Ska man var ute i två veckor kan man se till att byta ut en grej varje dag, föreslår Karin. Ska man bara var ute i fyra dagar kan man ta med mat så det blir fantastiskt goda grejor.