Kakbak utan kolhydrat

Publicerad 2012-01-21 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Foto: Martin Skredsvik

Om produkterna i recepten

Kokosnötsmjöl är inte detsamma som malda kokosflingor, man kan alltså inte mala kokosflingor själv till mjöl. Mjölet har en hög halt av fibrer (61 %) och är en produkt som blir kvar efter att man gjort kokosnötsmjölk. Finns i hälsokost­affärer.

Mandelmjöl och hasselnötsmjöl finns att köpa färdigmalet i hälsokostaffärer eller så gör man det själv genom att mala mandel eller nötter.

Sukrin, sötin och sötrix är samma ­produkt men med olika namn och finns i hälsokost­affärer. De består alla av erythritol, en sockeralkohol som finns naturligt i bland annat päron och meloner. Sötrix-flor är en florsockervariant.

Stevia utvinns ur växten Stevia rebaudiana. Stevia är otroligt sött och kan vara lite svårdose­rat. Det finns i olika styrka, ju högre styrka, desto mindre mängd bör tas. I recepten används stevia som är cirka 200 gånger sötare än socker. Vanligt socker har en konserverande och fuktighetsbevarande effekt vilket inte sötrix och stevia ger. Hållbarheten blir därför något kortare. Finns i hälsokost­affärer.

Pofiber är potatisfiber, det används mest till att bröa formar med. Pofiber har en svällande effekt. Finns bland de glutenfria produkterna i välsorterade matvaruaffärer.

Annat bra att ha till bakning:

Kokosflingor och kokoschips.

Choklad: kakaopulver och kakaonibs, råchoklad eller mörk choklad med en kakaohalt på minst 70%

Mandlar, bittermandlar, hasselnötter, valnötter och eventuellt andra nötter.

Vaniljpulver, vaniljstång.

Ägg

Osaltat smör

Mejeriprodukter: cream cheese, crème fraiche, smetana, vispgrädde

Frukt och bär: lime, citron, passionsfrukt, frysta och färska bär av olika slag.

(Källa: Baka med LCHF)

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Mat & Dryck

Foto: Ann-Sofi Rosenkvist Linus Ahlstedt och Mikael Gröndal lagar musslor, ratatouille och nougat de Provence.

Franska frestelser

Gulddrakevinnaren Chez Bettys ägare fixar enkla smårätter med inspiration från Syd-Frankrike. Vinnande recept

Kronstams vin

Chile vinner terräng

Vinland på frammarsch. Kronstam tipsar om sina chilenska favoriter.

Foto: Fredrik Funck

Med smak av havet

Kocken Frida Nilsson bjuder på läcker fisk som är i säsong just nu. Från kolja till krabba

Foto: Daniel Herzell Festlig och fisk- och skaldjurssoppa med grädde och vitt vin.

Vilken soppa!

Värm dig med en soppa eller avsluta middagen med en smaskig efterrättsdito. Anna Sjögren bjuder på soppor för alla tillfällen

Foto: Ingvar Eriksson Öppen lasagne med grönsaker, penne med lammfärssås och hemgjord ravioli med ricotta och spenat.

Pastafest med Markus

Markus Aujalay bjuder på pasta både som snabb vardagsmat och lyxig festmat. Hemgjord ravioli & fyra andra favoriter

Mer från förstasidan

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: Petr David Josek) / AP

Magproblem för Northug

Inför Vasaloppet. Norrmannen avbröt ett träningsläger i Italien och flög hem efter några dagars problem. Han ska läkarundersökas.

Foto: Alamy

Fick vänta ett år på cancerbehandling

Kvinna fick besked om bröstcancer. Sedan tog det ett år till att hon remitterades vidare. Onödigt lidande, konstaterar Socialstyrelsen.

Foto: Cpl Joe Blogs / MOD/AFP 13 misstänkta pirater tillfångatas utanför Somalias kust i januari.

Nu ska piraterna stoppas

Toppmöte om Somalia. Piratverksamheten utanför Afrikas horn är ett av problemen som diskuterades av världens ledare.

Mot kock-VM

Svensk kandidat. DN följer Adam Dahlberg under hans jakt på en medalj i Bocuse d'Or.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.