På väg mot Bocuse d'Or

Lång resa mot kock-VM

Publicerad 2012-01-22 13:30

Foto: Anette Nantell Adam Dahlberg provar sig fram i köket för att komma fram till vilken slags kyckling han ska tävla med i kocktävlingen Bocuse d'Or.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Snart avgörs Årets kock. Men det som smäller högst är ändå Bocuse d’Or, kock-VM. DN Söndag följer Sveriges kandidat Adam Dahlberg i jakt på en medalj.

Världens finaste kocktävling heter Bocuse d’Or och hålls vartannat år i Lyon, stjärnkocken Paul Bocuses hemstad i Frankrike.

För knappt ett år sedan kom Tommy Myllymäki tvåa i tävlingen och redan nu står nästa års Sverige-representant, Adam Dahlberg, och provlagar för att om ett år kunna presentera världens godaste maträtt.

I juni utsåg Gastronomi Sverige, den organisation som tar fram Sveriges kandidat, Adam till Sveriges tävlande. Det första delmålet är att placera sig tillräckligt bra i den europeiska delfinalen som avgörs 20–21 mars, och på så sätt säkra en plats i den stora tävlingen.

– Visst är teknik och presentation viktigt, men viktigast är ändå smaken, säger han och börjar genast prata om kyckling.

Kyckling är en av huvudråvarorna till de rätter som ska lagas vid EM-finalen, de andra är sjötunga och räkor. Resultatet ska bli en fågel- och en fiskrätt för fjorton personer, med vardera tre garnityr och en sås.

Vilken kyckling som ska användas är noga specificerat: Två franska kycklingar av märket Label Rouge, som ska väga mellan 1,5 och 1,8 kg styck.

– Vi har provat alla tänkbara tillagningsmetoder för att hitta vad som är absolut godast: färserad, stekt, kokt, friterad ... Om vi bestämmer oss för stekt kyckling måste den smaka så mycket stekt kyckling det bara går.

Kan du inte bara servera världens bästa grillade kyckling?

– Jo, rent teoretiskt, men praktiskt går det inte att få fjorton likadana portioner då och allt blir inte perfekt. Bröstet blir klart innan klubborna är genomstekta, låren kanske kommer till sin rätt bäst om de steks hårt medan bröstköttet blir optimalt om man lågtemperaturbakar det.

När Adam Dahlberg och hans coach Peter Jelksäter hittar det perfekta sättet att tillaga kycklingen återstår att bestämma tillbehören och såsen.

– Garnityren måste vara spännande och jättegoda att äta separat, men de måste också fungera tillsammans och lyfta huvudråvaran, säger Adam. Man kan tänka som man gör med söndagssteken: där är de perfekta tillbehören den kokta potatisen, de ugnsrostade grönsakerna och gelén. Men huvudråvaran och såsen är hjärtat. Det ska vara mycket sås!

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Mat & Dryck

Rosa drömmar

Kompassen pekar entydigt mot södra Frankrike och Spanien när det gäller rosévinet. Bengt-Göran Kronstam har smakat årets roséprimörer.

Världen är full av varianter

DN:s Jens ­Linder slår ett slag för mackan och har gjort egna personliga tolkningar av fyra ­favoriter. Äkta smör förhöjer smaken. 21 0 tweets 21 rekommendationer

Foto: Jonatan Stålhös Grillad kyckling framför brasan efter promenaden.

Gå ut – och njut efter utflykten

Kombinera nytta med nöje, och ät något riktigt gott efter utflykten. Fredrik Björlin, kock på Artipelag, guidar till en värmande meny. DN Plus.

Foto: Beatrice Lundborg

Vad blir det för mat i år?

Jens Linder har plöjt trend­rapporter, känt vart matoset blåser. Han har valt ut fyra huvudtrender: lyxig snabbmat, gourmetvego, polskt och eld. Läs mer. 57 0 tweets 57 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Elin Lindkvist / Scanpix Ödehuset där de första kroppsdelarna hittades.

En gripen för mord på kvinna i Boden

Man skäligen misstänkt. Den 20-åriga kvinnan har varit borta sedan i början av maj. Denna vecka har flera kroppsdelar påträffats utanför Boden. 1 1 tweets 0 rekommendationer

Foto: Bildbyrån

Just nu: Så startar de allsvenska lagen

Följ matcherna. Kalmar tar emot Kenny Paveys Öster. Även: Elfsborg–BP, HBK–Norrköping, Åtvidaberg–Mjällby och Syrianska–Häcken.

Foto: Eva Tedesjö

”Porridealen stör tjejers sexualitet”

”Porridealen har gjort att kvinnor tänder själva på att vara objekt”, säger två kvinnor som gjort kortfilm om porr. Porr påverkar inte bara den som tittar. 875 81 tweets 794 rekommendationer

Porren var det enda som fick Kalle att tända. Porrimpotens. 163 16 tweets 147 rekommendationer

För mycket porr påverkar hjärnan. Så går det till. 113 10 tweets 103 rekommendationer

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.