- Numera odlar många sin trädgård i första hand för att få det vackert omkring sig. Förr däremot var det en nödvändighet att bärga inför vintern, och det är fortfarande en hög mysfaktor - och även ekonomi - i att ta vara på det vi odlar. Det säger Fredrik Eriksson, krögare på Långbro Värdshus i sydvästra Stockholm. Där försöker de ta till vara på det naturen ger, i olika inläggningar och smaksättningar.
- Konservering är det klassiska sättet att bevara grönsaker, men nu för tiden är det ju inte många som har jordkällare. I många lägen är då frysen är ett bra alternativ.
Fredrik rekommenderar att man hackar och fryser in kryddor som basilika, persilja och dill. Oregano, timjan, lagerblad och rosmarin funkar däremot bra att torka.
Och Fredrik har redan nu ett tips inför nästa odlingssäsong:
- Köp en fänkålsplanta! Även om det inte blir någon rot som går att äta kan man använda de yttersta stjälkarna. De är goda färska men man kan också torka dem och låta dem koka med fisken.